Giriş Yap / Kayıt Ol

Etiket bulutu; web siteleri, bloglar, makaleler, konuşmalar veya veri tabanları içerisinde belli kelimelerin görsel şekilde sunulduğu yapılardır. Etiket bulutları içerisindeki kelimeler genellikle birbirinin benzeri veya popüler kelimelerden meydana getirilir.  Etiket bulutlarında bazı kelimeler (genellikle popüler olan kelimeler) diğerlerinden daha kolay ayırt edilebilmesi ve bu kelimelerin ön planda tutulması için farklı biçim şekillendirmelerine sahip olabilir. Örneğin daha popüler olan kelimeler kalın ve daha büyük görünerek etiket bulutu içerisinde daha kolay tanınabilir ve insanların dikkatini çekebilir.

Etiket Bulutu

Etiket bulutlarının oluşturulmasının en temel amacı kullanıcılara içerik veya site hakkında popüler yada benzer diğer anahtar kelimeleri göstererek bu anahtar kelimeler üzerinden kullanıcıya farklı ilgi alanları veya konular sunmaktır. Örneğin bir müzik bloguna giren girişi etiket bulutunda bir anahtar kelime üzerinden hareketle yeni bir müzik parçası veya müzik grubunu bu sayede keşfedebilir.

Modern olarak internette ve internet sitelerinde kullanılan tüm etiket bulutları diğer anahtar kelimelere bir link çıkışı sağlar. Böylece kullanıcı etikete tıkladığı anda o konuyla ilgili diğer içeriklere erişebilir ve yeni içerikler keşfederek sitede duracağı zamanı uzatabilir. Site sahibi de bu durumdan Bounce rate oranının artması şeklinde fayda görmüş olur.

Etiket bulutu yapısı kullanıcılar için faydalı olsa bile kullanırken dikkat etmeniz gereken bileşenlerden biridir. Bu tür yapıların içerisinde farklı anahtar kelimeler geçer ve bu anahtar kelimelerin çok sık kullanılması arama motorları tarafından bir tür spam çalışması olarak algılanarak sitenizin olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Etiket Bulutu Nasıl Yapılır?

Etiket bulutu oluşturmak için tercih edebileceğiniz birçok yol var. Genellikle popüler CMS’lerin büyük çoğunluğunda dahili bir widget olarak kullanabileceğiniz etiket bulutu yer alır. Örneğin WordPress kullanıcıları bileşenler menüsünde yer alan etiket bulutunu seçip, bu etiket bulutunu kendi isteklerine göre yapılandırarak hemen kullanmaya başlayabilirler.

Eğer bir CMS sistemi kullanıyorsanız ancak sisteminizde bir etiket bulutu yer almıyorsa çeşitli plug-in (eklenti) kurulumları yaparak sisteminize etiket bulutu özelliğini kazandırabilirsiniz. Bunun için ilgili CMS sistemine uygun bir etiket bulutu eklentisinin var olup olmadığını öğrenmeniz ve varsa kurulumunu yaparak aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Etiket Bulutu Oluşturma

Yukarıda bahsi geçen yöntemi kullanarak istediğiniz gibi bir etiket bulutu oluşturamıyorsanız manuel yöntemlerle de etiket bulutu oluşturabilirsiniz. İnternette bulunan çeşitli internet siteleri sizin sitenizi analiz ederek anahtar kelime yoğunluğu üzerinden hareketle size statik veya dinamik bir etiket bulutu sunabiliyor ancak bu tip yapılar doğallıktan uzak olması nedeniyle genelde Webmasterlar tarafından pek tercih edilmiyor.

Etiket bulutu oluşturmak için dilerseniz bu servislere göz atabilirsiniz;

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.