wmaraci reklam

Hectocorn Nedir? Hectocorn Şirketler

Hectocorn Nedir? Hectocorn Şirketler

Hectocorn, kavramının ne olduğunu açıklamadan önce unicorn ve decacorn kavramlarına bakmak gerekir.

Amerikalı yatırımcı Aileen Lee tarafından 2013 yılında yayınlanan “Welcome to the Unicorn Club: Learning Form Million Dollar Startups” adlı yazıyla beraber, değeri bir milyar dolara ulaşan şirketler “unicorn şirket” kavramı ile ifade edilmeye başlandı.

Daha sonrasında yatırımların değerlerinin artmasıyla beraber, zirve yatırımları ifade etmek için unicorn kavramı yetersiz kalmaya başladı. Bu noktada değeri 10 milyar doları aşan yatırımlar için “decacorn” kavramı ortaya çıktı.

İşte “Hectocorn” kavramı da, decacorn’a benzer bir biçimde, zamanla değeri artan şirketler dolayısıyla hayatımıza girdi ve girişimcilik dünyasında yerini aldı.

Hectocorn Şirket Nedir?

Hecta, Fransızca “hectore” kelimesinden türer. “100 ardan oluşan yüzey ölçü birimi” şeklinde tanımlanır. Hectocorn, değeri 100 milyar dolara ulaşan yatırımları ifade etmek in kullanılmaktadır.

2022 yılı itibariyle yalnızca iki şirket “Hectocorn şirket” unvanına sahiptir.

Hectocorn Şirketler

TikTok’un ana şirketi olan ByteDance; Mayıs 2020’de 100 milyar dolarlık barajı aşarak Hectocorn unvanını alan ilk şirket olmuştur. 2021 yılının Ekim ayında ise ikinci Hectocorn şirket SpaceX olmuştur. 95 milyar dolarlık değeriyle Stripe, bu grubun üçüncü üyesi olacağa benziyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al