wmaraci reklam

Unicorn Nedir? Unicorn Şirketler

Unicorn Nedir? Unicorn Şirketler

Unicorn, “bir-tek” anlamına gelen “uni” ve “boynuz” anlamına gelen “cornus” kelimelerinden türemiştir. Türkçede “tek boynuz” olarak karşılık bulur.

Mitolojik olarak bakıldığında, kanının içen kişiye ölümsüzlük getirdiğine inanılan efsanevi bir hayvandır. Yine mitolojik efsanelere göre yalnızca bakire kadınlara yaklaşırlar. Onları öldürmek ise lanet getirecektir.

Unicorn Şirket Nedir

Unicorn kavramı, girişimcilik dünyasında da karşımıza çıkmakta. Günümüzde bir milyar dolar ve üzerinde değere ulaşan şirketler “unicorn şirket” olarak adlandırılmaktadır. Terim karşımıza ilk defa, Cowboy Ventures’ın da kurucusu olan Amerikalı yatırımcı Aileen Lee’nin 2013 yılında yayınladığı “Welcome to the Unicorn Club: Learning Form Million Dollar Startups” adlı yazısında çıktı. Gün geçtikçe girişimcilik dünyasında daha da yaygınlaşan terim şimdilerde sıkça karşımıza çıkmakta.

Unicorn Şirketler

CB Insights tarafından dünyadaki tüm unicorn girişim örneklerinin yer aldığı bir liste yayınlanmıştır. Listenin başında 140 milyar dolarlık değeriyle Çin merkezli ByteDance adl firma yer almaktadır. Bu şirket TikTok uygulamasının da yaratıcısıdır.

Ülkemizde unicorn girişimin ilk örneği, 2010 yılında Sidar Şahin tarafından kurulan mobil oyun şirketi Peak Games’tir. Peak Games Mayıs 2020’de ABD merkezli oyun devi Zynga’ya, 1.8 milyar dolara satılmış; böylece Peak Games ilk Türk unicorn girişim olmuştur. İkinci örneği ise, Nazım Salur ve Serkan Borançlı tarafından 2015 yılında kurulan ve değeri 2.6 milyar dolar olarak belirlenen Getir’dir.

Peak Games’in satılmasının ardından bu şirketin kurucuları tarafından 2019 yılında kurulan Dream Games, ülkemizde en hızlı şekilde unicorn girişim unvanına ulaşan yatırım olmayı başarmıştır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al