reklam
reklam

IDE Nedir?

IDE Nedir?

IDE (Integrated Development Environment), Türkçesiyle Tümleşik Geliştirme Ortamı, bilgisayar yazılımcılarının daha kolay şekilde yazılım geliştirebilmesi için tasarlanan ve yazılım geliştirme aşamasında geliştiriciye birçok kullanışlı araç sunarak daha kolay ve etkili şekilde yazılım geliştirmesine yardımcı olan yazılımlardır.

Geliştiriciler Neden Bir IDE Kullanmalı?

Geliştirme ortamı olarak kullanılabilecek olan IDE yazılımlarının tümünün asıl hedefi yazılımcıya daha verimli çalışma imkanı sunmak ve işlemleri daha hızlı, dikkatli yada organize şekilde yapmasına yardımcı olmaktır. IDE yazılımları sayesinde geliştiriciler debugging, versiyon kontrolü, kodlama hataları veya otomatik tamamlama gibi birçok özelliği sahip olabilir, bu özellikleri kullanarak daha kolay ve hızlı biçimde istedikleri yazılımları geliştirebilir.

IDE kullanmak aynı zamanda üretkenliği de arttıran bir unsurdur. IDE'ler sayesinde yazılımcı daha görsel bir ekran üzerinden çalışma şansına sahip olur ve çok daha az zaman harcayarak daha kaliteli ve kapsamlı çalışmalar ortaya çıkartmasına yardımcı olur.

Hangi IDE En İyisidir?

IDE'ler arasında karşılaştırma yapmak ne yazık ki tam olarak mümkün değildir ve bu kişisel bir seçim meselesidir. En nihayetinde bu yazılımlar geliştiriciler için tasarlanmış olmasına karşın son tasarruf geliştiricinin elindedir ve kendine daha çok avantaj sunduğuna inandığı IDE'ye yönelmelidir. IDE seçimi yaparken ise dil desteği, yazılım dili desteği, işletim sistemi, yazılım ücreti gibi faktörlerin yanı sıra kişisel faktörleri de ekleyerek bir geliştirici olarak kendinizce en iyi IDE'ye kolayca karar verebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al