Giriş Yap / Kayıt Ol

ICO (Initial Coin Offering) yeni ve yapılandırma aşamasında olan projelerin kendilerini fonlamak maksadıyla Bitcoin ve Ether aracılığıyla kullandıkları bir fonlama ve bağış mekanizmasıdır. Yapısal açıdan kripto para sektörüne uzak olan kişiler ICO’ları Initial Public Offering yani İlk Halka Arza benzetebilirler.

ICO’lar internet dünyasında yenice fenomen haline geldi ancak blockchain topluluğununun en baskın özelliklerinden biri olma yolunda ilerliyor. Peki ICO’lar tam olarak ne için kullanılıyor? Ticari anlamda gerçekten getiri potansiyeli yüksek bir fikre sahip olduğunuzu düşünün. Ne yazık ki bu fikri hayata geçirmek adına elinizde yeterli maddi kaynak yok. Normal şartlarda böyle bir durumda projenizi fonlamak için yatırımcılara gitmeniz ve yatırımcılara projenizi sunmanız gerekir. ICO’yu aynı senaryonun kripto para birimleri üzerinden gerçekleşen sürümü gibi düşünebilirsiniz.

Initial Coin Offering

Bir projesi olan ve projesinin başarıya ulaşacağını düşünen insanlar, projelerini yapıladırmaya başlıyor ve elinden geldiğince sosyal medya üzerinden insanlara projelerini tanıtmak adına kampanyalar düzenliyor. Ardından bir güvenli ICO anlaşması oluşturarak kripto para birimi kullanıcılarına projelerini fonlaması için güvenli anlaşmayı sunuyor. Ürününüz veya hizmetinizin başarıya ulaşacağını düşünen yatarımcılar, kripto paralarını kullanarak sizin projenize yatırım yapıyor. Siz de projenizi hayata geçirirken ICO aracılığıyla size yatırım yapan kişilere erken erişim, kendi coin’iniz ve ön sipariş gibi ayrıcalıklar sunuyorsunuz.

ICO fonlamaları genellikle Bitcoin ve Ether üzerinden yapılıyor. Her ICO oluşumunda aslında ICO sahibi bir nevi kendine özel bir coin oluşturmuş oluyor. Projenizin adına ilişkin olarak Xcoin adını verdiğiniz bir coin oluşturuyorsunuz ve yatırımcılarınıza ether kuru üzerinden bu coinleri sunuyorsunuz. Projeniz hayata geçtiğinde ICO yatırımcıları bu coin’leri servislerden ya da ürünlerden faydalanmak için kullanıyor. Yatırımcılar isterse coinleri daha yüksek fiyatlardan başka alıcılara devredebiliyor. Böylece siz projenizi hayata geçirirken ICO yatırımcıları hizmet ve servislerinizden faydalanmış ve size yatırım yapmış oluyor.

ICO’nun kısa sürede kabul görmesinin birçok nedeni var. Kripto paraların tamamen bağımsız olması ve takip edilemez olması bunun en büyük nedenlerinden biri. Belli bir kuruma bağlı olmayan kripto para dünyasında ICO yoluyla yapılan yatırımlar daima anonim kalmayı başarabiliyor. ICO dünyasının tüm dünyada geçerliliği olmasının da ICO mekanizmasının başarıya ulaşmasında payı olduğunu itiraf etmemiz lazım. ICO yatırımlarında geleneksel yatırımların aksine yatırımcılar sadece sizin oluşturmuş olduğunuz coin’lerin sahibi oluyor. Geleneksel yatırımlarda olduğu gibi yapılan fon desteğine karşın yatırımcılar şirket veya firmanızdan hisse sahibi olmuyor. Aldığınız fonlar yardımıyla şirketinizi büyütme şansı sunan ICO aynı zamanda şirketinizin tek elliğini devam ettirmenize imkanı tanımış oluyor. ICO’ların neden bu kadar hızlı yayıldığı ve popüler hale gelmeyi başardığını artık daha iyi anlıyorsunuzdur.

Peki ICO’lar yasal mı? ICO’ların yasallığı henüz tüm dünyada tartışılmaya devam edilen konulardan biri. Şu an için ICO’ların yasallığı Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi muammalı bir konu . Finansal açıdan uzmanların her iki yandan yasallığa dair sunduğu bazı argüman ve tezler var. Kripto paraların belli bir merkeze bağlı olması yasallık konusunda bürokratik açıdan başarı elde edilememesi anlamına geliyor. ICO’ların kaderinin ne yönde seyir edeceğini hepimize zaman gösterecektir.

ICO Açılımı

ICO’nun açılımı Initial Coin Offering’dir. Henüz bu kısaltmanın Türkçe literatürüne yansıyan bir tam tercümesi yok fakat İlk Halka Arz anlamına gelen Initial Public Offering sözcüğünden yola çıkacak olursak, ICO için İlk Kriptopara Arzı ya da İlk Dijital Para Arzı gibi bir tercüme kullanabiliriz.

Coin sözcüğünün Türkçede madeni para anlamına gelmesi kavramı birebir olarak dilimize uyarlamayı güç hale getiriyor. Madeni para fiziksel bir para ancak ICO tamamen dijital olduğu için coin sözcüğünün yerine farklı alternatifler kullanarak kavramı Türkçeleştirmemiz daha isabetli olacaktır.

ICO Nasıl Alınır?

ICO dünyasında yatırımcı veya girişimci olarak yer almak istiyorsanız, kripto paralar ve blockchain teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiği su götürmez bir gerçek. Tüm bu deneyimi edindikten veya temel kavramları öğrendikten sonra içeriğimizin en alt bölümünde yer vereceğimiz ICO kaynaklarından da faydalanmayı düşünebilirsiniz.

ICO’nun çift taraflı bir dünya olduğundan bahsetmiştik. Bu dünyada yatırım almak isteyenler ve yatırım yapmak isteyenler yer alıyor. Fikre sahip olan ve fikrini hayata geçirmek isteyen kişiler varlar. Yatırım almak isteyen kişiler Ether üzerinden kendi kripto koinlerini oluşturuyor ve projesini fonlama çıkarıyor. Proje oluşturulduğunda güvenli bir anlaşma yapılıyor. Bu anlaşmada yatırımcı haklarının yanı sıra projeye dair kilometre taşı hedefleri belirtiliyor. Yatırım almak için projeniz hakkında net olmalısınız. Örneğin akıllı kravat geliştiriyorsunuz ve bunun için ICO oluşturduysanız, “6 ay sonra kravatı üretmiş olacağım.” gibi kesin hedefleri belirtmelisiniz. Güven oyunu oluşturmak için ise projeniz üzerine sıkıca çalışmalı ve projenizin reklamını yapmayı başarmış olmanız gerekiyor.

ICO’lar size yatırım yaparken Ether veya Bitcoin kullanarak yatırımlarını yapıyor ve sizin mağazanızda geçerli olacak sizin alt koinlerinizi satın almış oluyorlar. ICO fonunun başarıya ulaşması için belli bir yatırım hedefi belirlemeniz de şart. Fonlama süreci boyunca belirlediğiniz hedefe ulaşamazsanız, yatırımcıların kripto paralarını geri iade etmek zorunda kalıyorsunuz.

ICO’nun temelleri bunlardan ibaret ICO dünyasında yer almak için bu sayfada değindiklerimizden çok daha fazlasına ihtiyacınız olacağı kesin. Kripto paralar ve ICO’lar hakkında daha çok bilgi alabilmeniz için şu öncül kaynakları tercih edebilirsiniz;

Yerli kaynak:

Araştırmalar için kaynak:

Topluluk kaynakları:

Takvim kaynakları:

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.