Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Kaynak Kod, bir yazılımın oluşturulmasında yer alan kodların tümüdür. Kaynak kodların içerisinde yazılımı meydana gelen kodların her biri satır satır yer alır. Bu kodların bazıları fonksiyonlardan oluşurken bazıları durum kodlarından loop’lardan ve bildirilerden oluşabilmektedir. Yazılımlar bazen içerisinde sadece tek bir kaynak kod dosyası barındırırken bazen birden fazla kaynak kod dosyası bulundurabilir.

Kaynak kodlar bir yazılımın diğer kullanıcılar veya geliştiriciler tarafından da incelenebilmesi açısından oldukça önemli kod dizgileridir. Örneğin bir yazılımcı bir program meydana getirip kaynak kodlarıyla birlikte yayınlarsa diğer geliştiriciler programın sorunlarını saptayabilir, programa ekstradan özellikler ekleyebilir ve programı farklı şekillere sokarak bambaşka yazılımlar meydana getirebilirler.

Kaynak Kod

Kaynak kodlar diğer tip kodların aksine insanlar tarafından da anlaşabilen yapılardır. Programlama dili bilen bir kullanıcı kaynak kodları incelediği anda programın algoritmasını, çalışma mantığı ve işleyişi kolayca çözüp, müdahale edebilir.

Yazılımların kaynak kodlarının uzunluğu veya kaynak kod dosyalarının fazlalığı tamamen değişkenlik gösterebilecek bir durumdur. Bazen çok küçük programlar bile onlarca kaynak kod dosyasına sahip olabilmektedir. Eğer kaynak kodların arasında çok fazla kod dosyası yer alıyor bu muhtemelen programın farklı sekmeler içerisinde organize edilmiş olduğu anlamına gelecektir.

Bir programın kaynak kodu, yazılımcı kodları açık olarak bırakmadığı sürece görülemez ve okunamaz. Bilgisayarlar bu kodları çalıştırır ancak bu kodları kullanıcıya aktarmazlar. Örneğin PHP dilinde oluşturulmuş bir sayfanın kaynağına baktığınızda yalnızca kaynak kodun HTML ile biçimlendirilmiş kısmı görünecek ve PHP veya diğer programlama dilleriyle kodlanmış kısımları gizlenmiş olacaktır.

Son olarak; kaynak kodların daha kolay yorumlanabilmesi için yazılımcılar kod satırlarının içerisine yorum ekleyebilirler. Eklenen bu yorumlar sadece kaynak kod dosyasyı incelenirken açığa çıkar ve normal şartlarda görülemez. Bu yorumların eklenmesinin nedeni sistemi parçalara ayırmak ve olası güncelleme ya da sorun giderme durumunda diğer yazılımcıların veya kendisinin kolayca doğru kod parçasını bulmasına yardımcı olmasıdır.

Ayla Balcı avatar
Ayla Balcı
Merhabalar çok basitçe sorumu iletmeye çalışıcam.
Ben bugün bir yazılım firmasına bir proje yaptırıcam. daha sonra o firmadan "tam bağımsız" hareket edebilmek için hangi bilgilerin benimle paylaşılması gerekir?
1-kaynak kod
2-ftp bilgileri
3-sunucu (benim sunucum olsa dahi)
4-host bilgileri
1,2,3,4 şeklinde adım adım basitçe cevaplarsanız çok sevinirim

UZMANIN CEVABIBağımsız hareket etmek için alan adının yönetim paneli ve kaynak kodun sizde olması yeterlidir. Sunucuyla ilgili sorun yaşasınız da kolayca farklı bir sunucuya projenizi taşıyabilirsiniz. Eğer yazılım şirketi size hazır şekilde kurulum yapıp verecekse, yani sadece destek bağımsızlığınızı kazanmak istiyorsanız, yazdıklarınızın tümü lazım olacaktır.

Ayla Balcı avatar
Ayla Balcı
Çok teşekkürler bilgi için, ben bir eticaret sitesi yaptırdım fakat şimdi eticaret altyapısını aldığım firmayla sıkıntı yaşıyorum, yeni bir yazılım firmasıyla görusuyorum.
Alan adı bende zaten, ftp ve sunucu konusunda bilgileri paylaşımını kabul ediyorlar, ben kaynak kod ve hostingle alakalı herhangi bir şey söylemedim.
Dolayısıyla ileride sadece eticaret platformuna (tabi ki kiraladığım için) herhangi bir ulaşma durumu olmadan kaynak kodu istesem benimle paylaşırlar mı, paylaşmak istemezlerse neden paylaşmak istemezler? yani kaynak kod yada daha sınırlısı ben kendi tasarımımı uygulayacak yazılım script gerekli dosyalara ulaşıcak şekilde bir formul nasıl bulabilirim.
Ayrıca yukarıdakilerden bağımsız olarak cevaplarsanız, host bilgileri ne kadar önemli yani kendim host ile sunucu birbirinden farklı mı, sunucu kendimizde olsa da host olayı başka birşey mi yine de bilgilerine erişmek gerekli midir tam bağımsız olmak için?
çok teşekkürler

UZMANIN CEVABIhttps://wmaraci.com/nedir/hosting ve https://wmaraci.com/nedir/sunucu linklerinden her iki kavrama dair detayları öğrenebilirsiniz. Eğer yazılımı size özel olarak yapıyorlarsa kaynak koda erişmeniz de en doğal hakkınızdır. Yazılım genel bir yazılımsa bu durumda kaynak kodun değiştirilip tekrardan satılması ihtimalinin önüne geçilmesi amacıyla yazılım firmaları kaynak kodlarını paylaşmak istemezler.

Eğer çalıştığınız yazılım firması yetkin bir firmaysa kaynak kod konusunda da sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Yine de, bu konuya en net çözümü ve aklınızdaki soru işaretlerinin cevabını yazılım firması verecektir. Açık açık, ilerde firmalarıyla sorun yaşadığınızda ilişkinin kesilmesi aşamasında nasıl bir çözüm takip edilebileceğini kendilerine sorabilirsiniz. Müşteri olarak bunu sormak ve öğrenmek en doğal hakkınızdır.

Ayla Balcı avatar
Ayla Balcı
Toparlarsak tam bağımsız olabilmek için;
1- Domain bizde olucak
2- Kaynak kod bizde olucak
Bu ikisi bizde olursa istediğimiz firmaya geçebiliriz.
3- (Sunucu)Host ise süreç içerisinde değişiklikler yapmak istiyorsak bizde olması gerekiyor, editlemeler vb. için. Sanırım sunucu bizimse dolayısıyla ftp de bizde oluyor biz karşı tarafa paylaşıyoruz. eğer karşı tarafın sunucusu ise onlar ftpyi bizimle paylaşıyorlar editlemeler yapabilmek için.
(Tasarım dosyalarına (layerli - psd formatta) sahip olmak için kaynak kod yeterli mi, yoksa yine ftp den mi çekiyoruz, yoksa ftp de yeteri olmayabiir mi)
Valla aydınlandım çok teşekkür ederim, mailime iletişim bilgilerinizi gönderirseniz hediye göndermek isterim, çok sağolun

UZMANIN CEVABI1 ve 2 evet bizde olmalı ancak 3. kısım anlaşmaya, kullanılan sisteme ve daha birçok kritere göre farklılık gösterir. Bu konu hakkında en net bilgiyi servisi sağlayan yazılımcı firmanızdan alabilirsiniz. Sunucu mu Hosting mi gerektiği konusunda da cevap için sizi onların yönlendirmesi gerekiyor. Mail adreslerini sadece geri bildirim için sistem tutuyor, biz göremiyoruz sorularınıza yeteri cevapları verebildiysek biçim için fazlasıyla yeterli bir hediye olacaktır :)

Ayben Manici avatar
Ayben Manici
Merhaba,
Yeni çalışmaya başladığım şirketin daha önceden php ile kurulmuş sitesi bulunmaktadır. Benim sitenin kaynak kodları üzerinden değişklik yapmam gerekiyor.Admin paneli bulunmakta ama ben kod kısmını ve nasıl müdahele edeceğimi bilmiyorum? Kodları anlıyorum fakat hangi platform da bu kodları açıp değişiklik yapıcam yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkür ederim.

UZMANIN CEVABIMerhaba Ayben, kaynak kodlarına sitenin FTP bağlantısı üzerinden erişebilirsin. Eğer sistem PHP üzerine temellendirilmişse platform fark etmeksizin tüm platformlarda bu PHP dosyalarını görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsin. Düzenleme için ne tip bir yazılım kullanacağınızı bilmiyorsanız, https://wmaraci.com/nedir/ide yazısına da ayrıca göz atmanızı öneririm.

Selinti Gazer avatar
Selinti Gazer
Merhaba, yeni bir blog sitesi açtım. Kurulumu falan zaten host otomatik yaptı ve her şey yolunda giderken anasayfamda kaynak koduna göz atmak istedim ve sağ tıklayıp kaynak kodunu göster dedim. Sonra farkettim ki kodlar bir biri içine girmiş. Yani bildiğimiz kodları alt alta değilde düz yazı gibi ardı sıra dizilmişler. Son kurduğum bir iki eklentiyi silmeme rağmen düzelmedi. Problemin ne olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz? Link vermek istemediğim için şöyle yazayım. selintigazernoktacomnoktatr

UZMANIN CEVABISelamlar Selinti, kaynak kodlarına göz attığımda sorun görünmüyor. Kullandığın internet tarayıcısı kaynak kodlarını bu şekilde göstermiş olabilir. Yine de ek bir açıklama faydalı olabilir; bahsettiğiniz şekilde kaynak kodun satırlarının iç içe geçik olarak çalışmasının sistem, arama motorları vb. hiçbir etkisi yoktur.

Kodların satır düzenine uygun olması insanlar için yapılan bir şeydir. Kodlar düz yazı gibi satır satır olursa insanlar kodları kolayca tanıyabilir ve düzenleme yapacakları bölüme daha kolay erişebilir. Yoksa internet tarayıcıları kodları çalıştırırken kodların içe içe geçmiş olması sitenizin çalışmasını etkilemez.

Eğer farklı bir sorun varsa WM Aracı Nedir, sayfaları aracılığıyla sorunu daima uzmanlarımıza ulaştırabilirsin.

Toygar Ataer avatar
Toygar Ataer
Merhaba wordpress te bulunan blogumun kaynak kodları arasına reklam kodumu yapıştırmam gerek ama nasıl olucak bilmiyorum acaba yardımcı olabilir misiniz?

UZMANIN CEVABIMerhaba Toygar, reklam yerleştirmek için WordPress temanın ilgili dosyası üzerinde ve ilgili satırlara ekleme yapman gerekecek. Fakat bunlar kodlama bilmeden ve kodları tanımadan zorlayıcı olabilir. AdInserter vb. bir eklenti kullanırsan, kodlarla uğraşmadan sitendeki istediğin yere kodlarını zahmetsizce yerleştirebilirsin.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.