Giriş Yap / Kayıt Ol

MP3, MPEG-1 Audio Layer III” isminin kısaltılmış halidir. Bilgisayar ve diğer dijital cihazların satış oranlarının yükselmeye başlamasıyla birlikte şarkılarda kasetlerdeki yerini terk edip dijital ortamlar için hazırlanıyor ve kullanıcılar ulaştırılıyordu. .waw, .pcm ve .au gibi birçok farklı uzantı ilk başta bilgisayar kullanıcılarının müzik dosyaları için kullandığı uzantılar olmuştu fakat bu uzantıların ufak bir kusuru vardı. Bu tip uzantılar MP3'ün aksine insan kulağının algılayamayacağı sesleri de içerisinde barındırıyordu. Böylece ses dosyaları gereğinden daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyulmasına neden oluyordu.

MP3 Dijital ses sıkıştırma formatı Fraunhofer tarafından meydana getirildikten sonraysa ses dosyaları daha az yer kaplayan daha yüksek kalite sunan dosyalar olarak dağıtılmaya başladı. Kasetler ve yeni çıkan albümler de artık eskimiş uzantılar yerine 10'da 1 oranında daha az yer kaplayan MP3 formatında çıkış yapıyordu. Birçok dosyada olduğu gibi MP3 dosyaları da bit aralığına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bit oranı daha yüksek  olan MP3'ler daha kaliteli kabul edilir.

MP3

MP3 Dönüştürücü

MP3 formatında olan bir müzik dosyasını istediğiniz taktirde kullanmak istediğiniz daha farklı bir dosya formatına çevirebilir ve bu formatta kullanabilirsiniz. MP3 dönüştürme konusunda https://online-audio-converter.com/tr/ internet adresini kullanarak istediğiniz bir MP3 dosyasını istediğiniz formata dönüştürebilirsiniz. Ayrıca online araçların aksine freeware olarak dağıtılan ücretsiz MP3 dönüştürme yazılımlarını da kullanabilirsiniz.

MP3 Oynatıcı

MP3 Player olarak da bildiğimiz MP3 Oynatıcı yazılımlar, MP3 dosya formatına sahip olan ses dosyalarını oynatabilirler. Temelde tüm MP3 oynatıcılarının asıl fonksiyonu bu uzantıya sahip olan dosyaları açmak olsa da farklı programlar ekolayzır, ses kalitesini düzeltme ve arayüz seçenekleri gibi farklılıklar nedeniyle tercih edilmektedir. Şuan popüler olarak MP3 oynatıcı kategorisinden; Winamp, KMPlayer, VLC ve Windows Media Player gibi yazılımlar tercih ediliyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.