Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Nanoteknoloji, ölçülürken nanometre biriminin kullanıldığı yapay yapıların çeşitli nedenlerle kullanılmasına verilen isim ve teknoloji türüdür. Bu boyutta kümeler halinde atomların insan tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz. Üzerine çalışmalar yapıldığı ilk günden, bugüne kadar gerek sağlık alanında, gerekse diğer alanlarda kullanıldığına sıklıkla denk geldik. Fakat bir yandan da umut edilen noktadan henüz insanlık olarak epey uzakta olduğumuzu da söyleyebiliriz.

Özellikle gelecekte vücutlarımızda yaşanabilecek her türlü sorunda nanoteknoloji sayesinde yaşanılan gelişmelerden faydalanılacağını söyleyebiliriz. Bilim insanlarına göre virüsler, zararlı mikroskobik canlılar ve yaralanmalar gibi durumlarda gelecekte bu tekniklerin kullanılması içten bile değil. Teoride bu boyuttaki birçok nesneyi kontrol edebilmeyi ve şartlamayı başarabildiğimizde sağlıktan enerjiye kadar çok geniş bir yelpazede onun nimetlerini görmemiz kaçınılmaz.

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde de bilimin bu başlığında yaşanan ilerlemeler gündelik hayatlarımızı kolaylaştırmaya çoktan başladı. Henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen başarılarını sayarak bitirmek oldukça güç. Önümüzdeki yıllarda da konuyla girintili bilimsel faaliyetlerin yürütüleceği aşikâr denilebilir.

Sorumuza cevap ararken bakmamız gereken noktalardan ilki gıdaların raf ömrü olacaktır. Gıdalarda kullanıldığında hormonlardan daha farklı bir yol izleyerek, sadece gıdayı bozan ve çürümesine neden olan unsurlarla savaşan teknik, günün sonunda gıdaların son kullanma tarihlerinin daha geç gelmesini sağlıyor. Bu sayede genetik yapısıyla oynanmaya gerek kalmadan, sağlıklı besinlere ulaşabiliyoruz.

Bu teknik aynı zamanda giyim sanayisinde de kullanılıyor. Nesnelerin yüzeyinin hidrofobik olmasını sağlayan nanoteknoloji, su geçirmez kıyafetlerin üretimini kolaylaştırıyor. Gelecekte su geçirmeyen ürünlerin illa plastik ya da havasız olması gibi ihtiyaçlar ortadan kalkabilir.

Enerji alanında da güneş panelleri yoğun kullanım alanları arasında sayılabilir. Güneş panellerinin enerji üretmesi ısıyla alakalı bir durum, panellerin genel siyah renginin de sebebi tam olarak bu. Kümelenmiş atomların bu konuda şartlandırıldığı konu da ısının daha çabuk yükseltilmesi oluyor. Bu sayede paneller daha verimli kullanılabiliyor.

Bugün henüz erken bir aşama olsa bile, nano teknoloji gelecekte, özellikle sağlık alanında daha yoğun kullanılabilir. Örneğin bir yaralanmada pıhtılaşarak kan kaybının azaltılması işlemi bu alanın nimetleriyle çok daha hızlı gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda virüslerle ve mikroplarla savaşan hücrelere de yardımcı olarak antibiyotik kullanımının ihtiyacını azaltabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.