Giriş Yap / Kayıt Ol

PPC (Pay Per Click), reklam verenlerin internet sayfası veya reklam ağına verdiği reklamlara ziyaretçiler tıkladığında reklam verenin yayıncıya ödeyeceği tutardır. PPC tüm dünyada en çok kabul gören ve Google AdSense gibi yaygın olarak kullanılan reklam ağlarının birincil kazanç modelidir.

PPC yani Pay Per Click, dilimize Tıklama Başına Maliyet olarak çevirilmiştir. Diğer birçok reklam modelinin aksine PPC doğrudan ve birinci elden arama motorlarıyla ilgili reklam modellemelerinden biridir. Tıpkı arama motorunda olduğu gibi PPC tarzı reklamlarda, reklam verenler belli anahtar kelimeler üzerinden reklam verirler. Her anahtar kelimenin reklam verenlerini rekabet oranına ve hedef kitlenin değerine göre tıklama başı maliyetlerini belirler.

PPC

PPC reklam kampanyalarında rekabetin daha yüksek olduğu anahtar kelimelerde reklam verenlerin de daha çok reklam payı ayırması gerekir. Böylece reklamları daha çok yayınlanabilir ve reklamlarını daha kolay istedikleri kitleye ulaştırabilirler.

PPC, yalnızca reklam ağları aracılığıyla uygulanan bir reklam modeli değildir. İnternet siteleri pekala kendi başına da PPC kampanyalarını oluşturabilirler. Reklam verenlerin kelimeleriyle bu metrikleri eşleştirerek Facebook ve Twitter’ın yaptığı gibi tıklama başına ödemeli reklam modeli ortaya koyabilirler.

Aynı şekilde bir PPC modelinin illa anahtar kelime bazlı çalışmaya tabi olması da gerekmez. Reklam veren doğrudan istediği sayfalara kendi banner veya reklam linkini yerleştirerek yapılan tıklamalar oranınca belirlenen birim fiyat üzerinden ödemesini gerçekleştirebilir.

PPC en çok tercih edilen reklam modellerinden biri olmasına karşın, tık hilesine en kolay uğratılabilen reklam türüdür. Başta Google olmak üzere gelişmiş birçok reklam ağı PPC’yi engellemek için ciddi önlemler alsa dahi, PPC basit organizasyonlarla kolayca hileye uğratılarak haksız kazanç elde edilebilir.

Bu reklam modelinde reklam verenler en yüksek geri dönüşü elde edebilmek için reklamlarını landing page üzerine almalıdır. Bu sayfalar tümüyle kullanıcıya reklamla ilgili fırsat, kampanya veya pazarlamayı gerçekleştirmek üzere özenle hazırlanmalıdır.

PPC’de reklam gelirini ve giderini hesaplamak oldukça basittir. Reklam verenin belirlediği tıklama başı maliyet ile yayıncının ziyaretçilerinin gerçekleştirdiği tıklama oranı çarpılarak kolayca yayıncının reklam geliri ve reklam verenin reklam gideri hesaplanabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.