Giriş Yap / Kayıt Ol

Propolis, reçinemsi maddelerin arılar tarafından toplanması yoluyla ortaya çıkan ve arılar tarafından işlenerek hazırlanan bir arı ürünüdür. Arıcılar ve çiftçiler bu ürünü diğer bir adı olan arı zamkı olarak da anarlar. Arılar bu ürünü oluşturmak için tomurcuları ya da bitki gövdelerini kullanırlar, ayrıca iğne yapraklı ağaçların yapraklarının da kullanıldığını söyleyebiliriz. Peki, arılar neden bu maddeyi üretirler? Burada baldan daha farklı bir durumla karşılaşıyoruz. Arılar propolis üretimini kovanlarını korumak için üretirler ve ürün bir arı besininden ziyade savunma yoludur. Propolisler kovanları, mantar, bakteri ve böcek gibi arıların yaşamını olumsuz etkileyen birçok unsura karşı korur.

Propolis’lerin bileşiminde yüksek ölçüde reçine ve balmumu bulunmasıyla birlikte, mineral ve vitamin açısından da doygun ürünler olduklarını söyleyebiliriz. Özellikle insanların bağışıklık sistemlerine yapabildikleri katkı nedeniyle sağlık alanında isimlerini daha sık duymaya başladık. Dilerseniz birbirinden kıymetli bu faydalarına daha yakından göz atalım ne dersiniz?

Propolis

Propolis Faydaları Nelerdir?

Özellikle günümüzde salgın hastalıkların yaygınlaşması ve propolis maddesinin bu noktada da faydalı olması bugün ürünün popülerliğini arttırdığını belirtelim. Propolis etkili bir antibakteriyel ve yine güçlü bir antiviral olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yine hastalıklar esnasında da tedavide kullanılmasının olumlu yönlerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Propolislerde bulunan etanol eksrakt bağışıklık sisteminin güçlü ve dirençli hale gelmesinde oldukça önemli bir rol üstlenmektedir.

Pek çok doktor kanser tedavilerinde dahi propolisten faydalanmaktadır. Ayrıca iltihap önleyici olarak kullanıldığını da sıklıkla görebiliriz. Bu yönleriyle propolis için sağlıklı hücreleri koruduğu ve kanser ya da ölü hücre haline gelmelerini engellediğini belirtmemiz mümkün.

Propolis Nasıl Tüketilir? Nasıl Kullanılır?

Öncelikle belirtmemizde fayda var. Propolis kovandan çıkarıldığı ve arıların ürettiği ilk haliyle tüketilmez. Belirli bir işleme aşamasına ihtiyaç duyar ve işlenmediği takdirde büyük sorunlara yol açabilir. Bunu bir not olarak belirtmemiz lazım.

Propolisin işlenilmiş haline birbirinden farklı halleriyle ulaşabiliriz. Bu haller arasında, tablet, toz ve kapsül formlarının yanı sıra sprey ve krem formlarıyla da karşılaşabiliriz. Yani bileşenler hem oral olarak kullanılabilmekte, hem de cilde sürülebilmektedir. Doktor tavsiyesiyle aldığınızda eczacınızın da tavsiyesiyle kullanacağınız formu belirlemenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki diğer arı ürünlerinde olduğu gibi propolislerde de düşük oranda olsa dahi polen bulunmaktadır. Bal kadar yoğun olmasa da bala alerjinizin olduğu durumlarda propolis tüketmemenizi tavsiye ettiğimizi söyleyelim. Ayrıca doktor ve eczacı önerisi dışında uzun süreli kullanımlarda da alerjileri tetikleyebildiği görülmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.