Giriş Yap / Kayıt Ol

Proxy Server (Proxy Sunucusu),  istemci ve internet sunucusunun arasında yer alarak, istemcinin gönderdiği istekleri doğrulayan ve yönlendiren iletişim sunucusudur. Proxy Server, bağlantı sırasında istemci ile sunucunun arasında durarak iletişimin sorunsuz ve anlık olarak, güvenli şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. 

Basit bir örnekle açıklamamız gerekirse; bir internet sitesine bağlanmak için açtığınız internet tarayıcınız bir istemci (client) rolünü üstlenir. Ulaşmak istediğiniz internet sitesi ise Web sunucusu (Web Server) yani sunucu rolünü üstlenir. Proxy sunucuları, bu iletişimin gerçekleşmesi aşamasında internet tarayıcımızdan gelen isteği doğrulayacak ve internet sitesine bağlanma isteğinizi uzaktaki sunuculara iletecektir.

Proxy Server

İnternet iletişimlerinde Proxy Server’ların en büyük payı bağlantıların güvenliğini sağlamasıdır. İnternet dünyasının ve araçlarının gelişimine paralel olarak internet servisleri ve proxy sunucuları da gelişmiştir. İzlediğiniz bilişim filmlerinden de hatırladığınız üzere gizlenmek için internet korsanları proxy sunucularını kullanıyor. Peki, gerçekte Proxy Server neden kullanıyor ve ne için tercih ediliyor?

  • Dahili sistem güvenliğini sağlamak.
  • Kaynaklara ulaşımı hızlandırmak.
  • İnternet kullanımını ve politikalara uygun bağlarınların gerçekleştirildiğini kontrol etmek.
  • Özel güvenlik kontrolü mekanizmalarını Bypass etmek.
  • Virüs ve zararlı yazılım taraması gerçekleştirmek.
  • Kolayca bölgesel yönlendirmelerin yapılması

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.