Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Q Klavye, klavyedeki buton ve tuş diziliminin Q düzeninde, İngilizce yazıma uygun bir şekilde oturtulmuş klavye düzenine verilen isimdir. Klavyeler ülkemizde Q ve F klavye olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Özellikle resmi dairelerde yaygın kullanımıyla F klavye öne çıkarken, günlük hayatımızda çoğunlukla Q klavye kullanırız.

Klavyelerin işlevsel tuşları ve rakam butonları ile çerçevelenmiş olan harflerinin sol üstteki başlangıç butonu Q olduğu için bu düzenin adı Q klavye olarak kalmıştır. İki dilde de latin harflerini kullanmamıza karşın dilimizde F klavye ile daha kolay bir şekilde on parmak klavye kullanımını gerçekleştirebildiğimizden dolayı daktilolarda dahi bu sistemde bir tuş düzeni kullanmaktaydık.  Günümüzde ise hazır üretim dizüstü bilgisayar ve telefonlarda klavye ayarları Q klavye düzeninde gelmekte ve hepimiz fabrika ayarları ile kullanmaya oldukça alışmış durumdayız. Bu sebeple bu tuş sistemi hayatlarımızdaki yerini net bir şekilde kazandı.

Eğer tuşların yerini ezbere biliyorsanız, bir F klavyeyi kolaylıkla Q klavye olarak kullanabilirsiniz. Bunun tam tersini yapmanız da mevcut. Klavye ayarlarına girerek varsayılan tuş düzenini bu şekilde düzenlemeniz yeterli.

Q Klavye

Q Klavye Ayarlama

Anlatacağımız yol ile klavye tuş düzenleri arasında değişiklik yapabilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz. Önce bilgisayarlarımız için anlatalım.

  • Başlat yolundan Denetim Masasını açın
  • Bölge ve Dil kısmına girerek yukarıdan Klavye ve Diller sekmesine geçin.
  • Klavye Değiştir butonuna tıklayın.
  • Eğer yoksa aşağıdan ‘Ekle’ yolu ile Türkçe F ya da Q klavye düzenini ekleyin
  • Ekledikten sonra yukarıdan kullanmak istediğiniz yolu seçerek kaydedin.

Android işletim sistemli akıllı telefonlarımızda ise aşağıdaki yolu uygulayabilirsiniz.

  • Klavyenin açılmasını sağlayın ve çarka tıklayın (açılmazsa basılı tutun)
  • Diller kısmına girin ve dilinize tıklayın.
  • Burada diğer klavye sistemleri çıkar. Kullanmak istediğinizi seçin.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.