reklam
reklam

SQL Nedir? SQL Komutları ve SQL Dersleri

SQL Nedir? SQL Komutları ve SQL Dersleri

SQL (Structured Query Language), Türkçesiyle Yapılandırılmış Sorgu Dili, verileri yönetmek ve kayıt altında tutmak için kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. IBM'in araştırma merkezi içerisinde 1974 yılında geliştirilmiş ve SEQUEL adıyla kullanıma sunulmuştur. Daha sonraları ismin uzunluğundan dolayı SQL şeklinde adlandırılmış fakat telaffuzunda herhangi bir değişiklik meydana gelmemiştir (es-kiu-el).

SQL, bugün yazılım dilleriyle birlikte kullanılarak verilerin işlenmesine yardımcı olur. Örneğin bir web sitesine kayıt olan kullanıcının formlar aracılığıyla belirtmiş olduğu bilgiler SQL veritabanı üzerine işlenir ve daha sonra ihtiyaç duyulan sayfalarda tekrardan sayfalar yardımıyla SQL üzerinden çekilerek yazılımlar içerisinde kullanılır.

Günümüze kadar gelişmiş ve şekil değiştirmiş olan SQL'in yaygın olarak kullanılan 3 farklı standart yapısı vardır. Bunlar SQL89 (SQL1), SQL92 (SQL2), ve SQL99 (SQL3) standartlarıdır.

SQL Komutları

Her ne kadar bir programlama dili olmasa da SQL içerisinde de verilerin işlenmesi, görülenmesi, eklenmesi ve kaldırılması gibi işlevler komutlar yardımıyla meydana getirilir. SQL içerisinde kullanılan birçok farklı komut vardır. Temel komutları örnek vermek gerekirse;

CREATE TABLE tablo_adı

Yeni bir tablo yaratmak için kullanılır.

ALTER TABLE tablo_adı

Tabloya yeni bir sütun eklemek, sütunun tipini veya uzunluğunu değiştirme vb. İşlemler için kullanılır.

DROP TABLE tablo_adı

Tabloyu tamamen siler.

TRUNCATE TABLE tablo_adı

Tablo içerisindeki verilerin tamamını siler. (Tablo yapısı değişime uğramaz.)

CREATE VIEW görüş_adı

Görüntü oluşturmak için kullanılır.

DROP VIEW görüş_adı

Görüntüyü silmek için kullanılır.

CREATE INDEX indeks_adı

Tablonun sütün adı üzerine indeks oluşturmak için kullanılır.

DROP INDEX indeks_adı

Tablo üzerinde oluşturulan indeksleri veri tabanından silmek için kullanılır.

SQL Dersleri

Programlama dillerinin tümünün geniş işlevlerle kullanılabilmesi için verilerin veri tabanı içerisinde saklanılması gerekir. Bu nedenle programlama dilleri öğrenmenizin yanı sıra veritabanları hakkında da bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir. SQL Dersleri ve çok daha fazlası için WMAracı Forumundaki Veritabanları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al