Teaser Nedir?

Teaser Nedir?

Teaser, özellikle yabancı dizi, film, ve oyun, içeriklerinin tanıtılmasında kullanılan kısa video, ve hatta görsel materyallere verilen bir isimdir. Fragmanlar işi genel olarak tanıtan, kimi zaman birkaç dakika uzunluğa ulaşabilen işler olmalarıyla öne çıkarken, teaser, çalışmaları çoğu zaman on saniye ve hatta altında olabilir. Bu bakıma trailer ile fragman neredeyse aynı şeye karşılık gelirken bu işi onlardan ayrı adlandırmak daha doğru olacaktır.

Teaser’lar ile ilgili kafalarda soru işareti yaratan konulardan bir diğeri ise içeriktir. Teaser içeriği çoğunlukla ortaya çıkacak ve tanıtılmakta olan işle uyumlu olsa da, bu bir şart değildir. Ayrıca çoğu zaman bu çalışmalar bir filmin çekimleri henüz başlamamışken dahi ortaya çıkabilir. Dijital, olmasında ya da farklı materyallerle hazırlanmasında bu bakıma bir sorun yoktur. Bundan da bahsettiğimize göre nasıl hazırlandığı üzerine konuşabiliriz değil mi?

Teaser

Teaser Nasıl Yapılır?

Teaser tanıtımlarının oldukça özgür olduğunu tekrar hatırlatalım. Dolayısıyla “Teaser nasıl yapılır?” sorusuna ancak genel ortalama üzerinden bir yanıt vermek mümkündür. Hazırlarken dijital araçlarla yetinmek gayet yeterli olabilir. Basit bir örnek vermemiz gerekirse.

Arkada uğultulu bir ses olduğunu düşünelim. Bir fısıltı yükselirken projemizin ismi belirsin ve yavaş yavaş silinsin. Fısıltı biraz daha geç de olsa silindiğinde “Yakında YouTube’da” isimli bir yazı belirsin ve sonra hem yazı hem de bütün sesler silinsin. Örnekte de gördüğümüz üzere korku filmi ya da dizisi projemizde böyle bir kısa tanıtım ile projemizi ‘tease’ etmek oldukça uygundur.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al