Wine Nedir?

Wine Nedir?

Wine, Linux işletim sistemi çekirdeği kullanan işletim sistemlerinde Windows (Unix-türevi) için tasarlanmış olan yazılımlarının çalıştırılmasını sağlayan açık kaynak kodlu ve geliştirilebilir yazılımdır. İlk defa 1993 yılında gelişimine başlanmış olan Wine bugün çok daha fonksiyonel ve kullanışlı bir yapıya sahiptir.

Wine'ın çalışma prensibi son derece basittir. Windows için üretilmiş olan yazılımların Linux'da çalışması teorik olarak mümkün değildir. Fakat Wine, bu yazılımların çalışmasını sağlayabilmek için gerekli kütüphanelerin de yer aldığı bir katman oluşturmaktadır. Sonuç olarak Wine'ın bu katmanı içerisinde başta .EXE dosyaları olmak üzere Windows ve benzeri işletim sistemleri içerisinde kullandığınız yazılımların birçoğunu Linux işletim sistemleri üzerinde de kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Wine her ne kadar çok etkili bir katman olsa dahi kendisi tam olarak bir emülatör değildir. Zira Wine'ın açılımına da bakacak olursak “Wine is not Emulator” manası çıkmaktadır. Wine oldukça kullanışlı bir katman olmasına karşın Windows üzerinde çalıştırmış olduğunuz her yazılımı çalıştırmanıza yardımcı olmayabilir. Ya da çalıştırdığınız yazılımların bazısı Windows'da çalışan fonksiyonlarını Wine ile gerçekleştiremeyebilir.

Linux işletim sistemi kullanıcıları Wine'ı buraya tıklayarak kendilerine uygun olan sürümünü indirebilir ve kurulum aşamasının ardından Linux işletim sistemi içerisinde Windows yazılımlarını kolaylıkla çalıştırabilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 IT
  feride Marmara univ.Gazetecilik mezunuyum IT de hangi alanlarda çalışma imkanımız olur acaba?... IT
 • 2 Fiverr
  Mehmet Ege Yetiş Sitede kart onaylaması yapmak istedim ve benden bir miktar para ödeme yapmamı istedi (önce 145 daha ... Fiverr
 • 3 Alfanümerik
  bilal Merhaba Lütfen 8-32 karakter uzunluğunda alfasayısal karakterlerden oluşan bir kombinasyon girin. ... Alfanümerik
 • 4 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 5 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al