Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Yardımcı Eczacılık, Eczacılık Fakültesi mezunlarının kanunen kendi işletmelerini açabilmelerinden önce onlara sorumluluklar yükleyen bir sistemdir. Mezunlar öncelikle bir serbest eczane ya da hastane eczanesinde 1 yıl boyunca görevlerini icra ederler. Bu süreç içerisinde ise yardımcı eczacı sayılırlar. Süre sona erdiğindeyse kendi serbest eczanelerini kurmakta özgür olurlar. Bu durum 6197 numaralı kanunun resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte hayatlarımıza girdi ve 2012 yılından itibaren yeni mezun eczacılar için uygulanmakta. Yani isim olarak kalfalık ya da eczane elemanlığı gibi algılanıyor olsa da yardımcı eczacılar görevlerine hazırlanmakta olan eczacılardır diyebiliriz.

Bu noktada akıllarda soru işareti yaratan önemli noktalardan birisi de meslek tanımı. Yardımcı eczacılık ile ikinci eczacılık tanımlarının birbirleriyle aynı olmadıklarını anlamak gerekiyor. Yapılan işler ve işlerin zorunluluk olarak kanunen yapılması gerekliliği dışında birbirlerinden farklı olduğunu söylememiz mümkün. Bildiğiniz üzere son sınıf Tıp Fakültesi öğrencileri de intörn olarak görev yapmakta. Her ne kadar iki görevde de amaçlar öğrencinin mesleki hayata tam anlamıyla hazırlanması ve kalifiye hale gelmesi olsa da eczacıları bu noktada öne çıkartan bir yön mevcut. Yardımcı eczacılar tam zamanlı elemanlar olarak aynı zamanda bir maaşa da tabii. Peki, nedir bu?

Yardımcı Eczacılık

Yardımcı Eczacılık Maaşı

Konu maaş olunca sigorta ödeneklerinden ve vergilendirmelerden tutun da brüt ödenek ve net maaş gibi konular dahi gündeme geliyor. Maalesef burada net bir veriden bahsetmek de pek mümkün değil. Birçok şehrin eczacılar odasından birbirlerinden farklı durumlar dinleyebilirsiniz. Fakat eczacılar için yanlarında yardımcı eczacı çalıştırmanın bir zorunluluk olduğu ve bu personele asgari ücretin en az bir buçuk katı kadar ödeme yapmaları gerektiği 6197 sayılı meslek yasasında 17.05.2012 tarihinde 6308 sayılı yasa ile yapılan değişiklikle hükmedilmiştir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.