Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Zip, ilk defa Phil Katz tarafından kodlanan ve bir dosyayı arşiv haline getirerek sıkıştırmaya yardımcı olan sıkıştırma formatı ve dosya formatıdır. Zip ilk meydana getirildiğinde PKZIP isimli bir yazılım aracılığıyla kullanılıyordu. Bu yazılım sayesinde kullanıcılar kısa süre içerisinde arşivlerini çok daha kısa boyutlara indirgeyebiliyor ve o zamanların zaten boyutu çok küçük olan taşınabilir disketleri içerisine kolaylıkla yerleştirilebiliyordu. Daha sonraları veri sıkıştırmasının önemini anlayan Windows işe el koydu ve kendi tescilli Shareware yazılımı olan WinZip'i meydana getirdi.

Zip

Zip Dosyası Açma

Zip dosya arşivlerini açmak ve zip dosya arşivi oluşturabilmek için kullanabileceğiniz birçok farklı yazılım var. Bunlar arasından en popülerleri ise Windows'un meydana getirdiği WinZip ve 7-Zip isimli yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde bir dosyayı tek bir bütün halinde yeni arşiv içerisinde sıkıştırabileceğiniz gibi dilerseniz parçalayarak da sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. BU yazılımlardan herhangi birini edinmeniz de yine bir zip dosyası açmanız için yeterli olacaktır.

Zip Şifresi Kırma

Zip dosyaları sıkıştırıldıktan sonra dilerse arşivi oluşturan kişi tarafından bir parola aracılığıyla koruma altına alabilir ve verilerini şifreli olarak tutabilir. Bu tür arşivlere şifreli arşivler deriz. Şifreli arşivlerin şifresini kırma konusunda size yardımcı olabilecek birçok alternatif program bulunmaktadır. Elbette zip dosyalarının şifrelerini kırma programlarının başarı oranları da yine şifrenin güçlülük oranıyla doğru orantılıdır. Her şifre kırma programı her zip arşivinin şifresini kırma konusunda yeterli kalamayabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.