Giriş Yap / Kayıt Ol

128 Bit Şifreleme (128-bit Encryption), toplamda 128 bit’lik anahtarların kullanılmasıyla veri veya dosyaların şifrelenmesi ya da deşifre edilmesi temeline dayanan, modern bir şifreleme yöntemidir. 128 Bit Şifreleme metodu günümüzün modern şifreleme algoritmalarından biri olarak kabul görmekte olup, internet ve telekominikasyon dünyasında standart olarak kabul görmektedir.

128-Bit şifrelemenin algoritması anlamak kolay, kırmayı başarmak ise güç hatta neredeyse imkansıza yakındır. Bu şifreleme algoritmasında her bir bit değeri 0’dan 9’a kadar rakamlar yerine, 0 ya da 1 rakamını kullanılır. Makine dilinde şifrelenen bu şifrelerin sadece 1 ve 0 kombinasyonlarından oluşması halinde insanların anlayamayacağı kesin ancak dahası var.

128-bit şifreleme ile kilitlenen bir verinin deşifre edilmesi için gerekli çözüm anahtarın olmaması halinde denenmesi gereken 3,400,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 şifre kombinasyonu söz konusudur. Günümüzün en güçlü bilgisayarları bile bu kadar şifre denemesini kısa sürede yapacak güce sahip değildir. Diğer yandan bir bilgisayar bu kadar kombinasyonu denemeyi başaracak olsa bile sistemlere koruma kalkanı olarak eklenen brute force koruyucuları, belli bir süre içinde yalnızca sınırlı sayıda şifreyi yanlış girmeye olanak tanır ve ardından hesabı kısa süreliğine koruma altına alır.

128 Bit Şifre

Örneğin, bu tip koruyucu kalkanların yer aldığı sistemlerde 15 dakika içerisinde en fazla 10 kadar şifre denemesi yapılabilir. Bu da yukarıdaki gibi bol sıfırlı bir şifrenin çözülmesi için yıllarca beklemeyi gerektirecek kırılma süresi anlamına geliyor.

128-bit şifrelemeler tüm dünyada yaygın olarak aygıtlarında, tğelkomnikasyon cihazlarında, internet tarayıcılarında ve internet sitelerinde hassas bilgilerin şifrelenmesi aşamasında kullanılıyor. The Advanced Encryption Standard (AES) veya İleri Seviye Şifreleme Standartı olarak kabul edilen bu algoritmanın şimdi neden diğer şifreleme standartlarının bir çoğuyla mukayese bile edilemeyeceğini anlamış olmalısınız. 

128 Bit Şifre Oluşturma

Tek başına 128 bit’lik şifreler oluşturmanız elbette mümkün ancak bu sizi bekleyen oldukça büyük bir iş yükü anlamına geliyor. Şifrenin manuel olarak oluşturulması demek, elinize kağıdı kalemi alıp saatler boyunca ancak birkaç kelimeden oluşan şifreler üretebilmeniz anlamına geliyor.

 Bu nedenle 128 bit şifrelemeler için “generator” adı verilen ve internette “128-bit generator” olarak aradığınızda ulaşabileceğiniz yardımcı araçlar kullanılıyor. İnternette yapacağınız basit bir araştırma ile bu tip çevirici araçlara erişebilir, kolayca 128 bitlik şifreler oluşturabilirsiniz. 

Amacınız sadece bir şifre oluşturmak değilse ve dosyalarınızı 128 bit gibi gelişmiş bir şifreleme yöntemi kullanarak güvenli hale getirmek istiyorsanız, bu iş için size yardımcı olacak çeşitli güvenlik araçlarından faydalanabilirsiniz. WinRAR ve WinZIP gibi basit arşiv araçlarını kullanarak da 128 bit gibi gelişmiş şifreleme algoritmaları kullanarak dosyalarınızı arşiv şeklinde kolayca şifreleyebilirsiniz. 

128 Bit Şifre Kırma

Yazımızın ilk bölümünde de açıkladığımız gibi, 128 bit değerli şifreleri kırmak imkansız değil ancak imkansıza yakındır. Dünya genelindeki yasal kayıtlara göre henüz 128 bit değerinde şifreleri kırmayı başaran ya da kırmaya yardımcı olacak bir araç veya açık bilinmiyor.

Bilgisayar bilimi uzmanları ise 128 bit şifre kırma konusunda bizim kadar karamsar değil. Bilgisayar bilimcilerinin teorisine göre ancak gerçekten güçlü bilgisayarlar — değeri milyarlarca dolar olan bilgisayarlar — kullanılarak 128 bit şifrelerin kırılabileceği teoride ön görülüyor. 

Böylesine güçlü bilgisayarlar için bile 128 bit şifreleri kırmak ne var ki teoriden öteye geçemiyor. Bu teorinin gerçeğe dönüşmesi için güçlü bilgisayarların yanı sıra yeteri kadar denemeyi yapabilmek için yıllar süren bekleme sürelerine sahip olmak gerekiyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.