reklam
reklam

WinZip Nedir? WinZip Şifreleme ve WinZip Şifre Kırma

WinZip Nedir? WinZip Şifreleme ve WinZip Şifre Kırma

WinZip, Shareware olarak yayınlanan ve Microsoft'un tescilli veri arşivleme ve sıkıştırma yazılımıdır. WinZip aracılığıyla birçok popüler sıkıştırılmış dosya uzantısı açılabileceği gibi ayrıca .RAR ve .ZIP gibi günümüzde sıklıkla kullanılan arşiv uzantılarının açılması da mümkündür. WinZip'i kullanarak istediğiniz herhangi bir dosya veya klasörü kolayca arşivleyebilir, bu arşivi şifreleyebilir veya kolayca farklı bir sürücüye aktarabilmek için parçalara bölerek (part) kullanabilirsiniz.

WinZip Şifreleme

İsteğe bağlı olarak dilerseniz WinZip ile oluşturacağınız arşiv dosyalarına güçlü bir şifre atayabilirsiniz. Bu şifreleme işleminden sonra diğer kullanıcıların bu arşiv dosyasını açabilmek, görüntüleyebilmek veya değiştirme işlemi gerçekleştirebilmesi için bu şifreye ihtiyacı olacaktır.

WinZip ile herhangi bir dosyayı şifrelemek için öncelikle arşiv haline getirmek istediğiniz dosyaları seçin ve daha sonra Arşive Ekle seçeneğine tıklayın. Karşınıza WinZip'in arşiv hazırlama yöneticisi çıkacaktır. Bu ekran içerisinden Gelişmiş sekmesine girin ve daha sonra Parola Ekle seçeneğine tıklayın.

İstediğiniz herhangi bir WinZip şifresini ayarlarken ayrıca bu arşiv içindeki dosyaların şifresi girilmeden gösterilip gösterilemeyeceğini de ayarlayabilirsiniz.

WinZip Şifre Kırma

WinZip ile şifrelenmiş olan bir arşiv dosyasının şifresinin kırılması teorik olarak mümkün fakat pratikte oldukça zor bir işlemdir. WinZip ile arşivlenen dosyaların şifrelerine ulaşmak için tek denenebilecek yöntem Brute-Force olarak da bilinen en basit tanımıyla şifreleri ardarda deneme yönetimidir. Bu yöntemde kullanıcılara yardımcı olarak sunulan birçok ücretli ve ücretsiz yazılım olmasına karşın bir WinZip ile arşivlenmiş ve şifrelenmiş olan arşivin şifresini kırmak oldukça uzun bir zaman ve büyük bir uğraşa neden olacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al