Giriş Yap / Kayıt Ol

Advertorial, bir reklamın içerikle bütünleştirilerek servis edilmesi ve reklamın editörel bir içerik olarak hedef kitleye sunulmasıdır. Henüz internetin evlerimize girmesinden çok daha önce ortaya çıkmış olan bu kavram ilk defa 1946 yılında kullanılmış olup, yıllardır reklamcılık alanında kullanılmaktadır.

Advertorial reklamlarda, reklamı doğrudan sunmak yerine hedef kitlenin içerikle dikkati çekilir ve içeriğin sonuç bölümünde de asıl vurgulanmak istenen reklam vurgulanır. Bu sayede hedef kullanıcılar hem içerikten faydalanmış olur hem de reklam gösterim amacını yerine getirmiş kabul edilir. Advertorial reklamın kaliteli biçimde hazırlanması da reklamdan elde edilecek geri dönüşüm oranının maksimize edilmesi açısından önemlidir.

Advertorial’ın henüz Türkçede maalesef tam denk düşen bir tercüme sözcüğü bulunmuyor. İngilizce olan Advertorial sözcüğüyse reklam anlamına gelen “advertisement" ve editörel anlamına gelen “editorial" kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir.

Advertorial

Advertorial Reklam

Reklamcılığın kullanıldığı ilk yıllardan bu yana geçen süreçte insanlar çok önemli bir şey fark ettiler. İnsanlar faydalandıkları içeriklerin reklam olduğunu öğrendiği anda bu içeriğin onlara zorla dayatıldığını düşünüyor ve içerikte uzaklaşıyordu. Aynı zamanda bu tarzda yapılan reklamlardan elde edilen geri dönüşlerde son derece düşük oluyordu. 

Daha sonradan insanlara reklamları daha farklı şekilde servis edilebilmenin bir yolu daha olduğu Advertorial reklam modeliyle birlikte ortaya çıktı. Advertorial reklamda asıl amaç kullanıcıya faydalı olmak ve faydalı içerik sunmaktı. Bu sayede kullanıcı içerikten faydalanıyor ve içeriğin orta ya da son kısmında da reklama dair algı yönetimi gerçekleştiriliyor. Kullanıcı bu sayede hem reklamı baştan sona okumuş oluyor hem de reklamın ona servis edilme şeklinden dolayı reklama karşı ilgi duyuyor.

Advertorial reklamlar bugün; televizyon, radyo, dergi, gazete, kitap ve internet olmak üzere hemen hemen tüm yayın organlarında kullanılan ve geri dönüşümü en yüksek olan reklam modellerinden biri olarak kabul görmüş durumdadır. 

Advertorial Reklam Örneği

Farkında olalım veya olmayalım aslında her gün onlarca hatta yüzlerce Advertorial reklamla karşılaşıyoruz. Bu içeriklerin bize doğrudan reklam olarak sunulmaması, öncelik olarak kullanıcıların faydası gibi amaçlar taşınıyor olması nedeniyle hem Advertorial reklamlardan rahatsız olmuyoruz hem de birer tüketici olarak Advertorial reklamlardan faydalanmaktan zevk alıyoruz.

Advertorial reklam içerikleri aslında söylediğimiz gibi hemen her yerde karşımızda ancak bu kavramı tam olarak bilmek, hangi reklamların Advertorial olduğunu anlamamız açısından önemli. Şimdi örneğin, yazının buraya kadar okumuş olduğunuz kısmından pekala bir bilgi alışverişi yaptınız. Advertorial’ın ne olduğunu, nerelerde kullanıldığını ve hatta kavramın tarihçesini bile öğrenmiş oldunuz. Eğer bu içeriğin sonuna bir reklam ajansının reklamını yerleştirecek küçük bir paragraf daha ekleyecek olursak, bu içerik de bir Advertorial reklam örneği haline dönüşecektir.

Advertorial reklamlar kullanıcıya normal ve sıradan bir içerik gibi gösterilir ve sıradan içerik formundadır ancak son kısmında o içerikle alakalı olarak bir reklam metni ve hatta mümkünse internet sitesi, mail adresi veya telefon bilgisi gibi bir bilgi eklenir. Böylece metnin sonuna kadar içerikten faydalanan kullanıcılara Advertorial bir reklam sunulmuş olur.

Advertorial reklamlar yalnızca metinler için geçerli değildir. Bir radyo programında ve bir video içerikte de pekala Advertorial reklam kampanyası yapılabilir. Önemli olan içeriğin gerçek bir içerikten farksız olması, içerik olarak kullanıcıya değer katması ve içeriğin belli bir bölümünde mutlaka konuyla ilişkin olarak içeriğin reklam bölümüne geçiş yapmasıdır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.