Giriş Yap / Kayıt Ol

ASMR, duyularımızı harekete geçiren, kimi zaman iç gıdıklayıcı, kimi zamansa hoşlantı duygusu oluşturan içeriklere verilen isimdir. İngilizcesi Autonomous sensory meridian response olan ve dilimize Otonom duyusal meridyen tepki olarak geçmiş olsa da neredeyse herkes bu konuyu kısaltması ile anmaktadır. ASMR izleyen ya da dinleyen insanlar ise çoğunlukla yaşadıkları duygular nedeniyle konuyu ‘Beyinsel Orgazm’ ya da ‘Beyin masajı’ diyerek açıklamaktadırlar. Özellikle dünya genelinde pek çok insanın gün içerisinde çalışırken ya da uyumadan önce sesler ile etkileşime geçen içerikleri tükettikleri bilinmektedir.

İçerikler kimi zaman bir şapırtı sesi, kimi zaman bir berber makası olabilirken, bazense ezilen bir slime ya da oyun hamuru kesen bir bıçak olabiliyor. Bahsi geçen içerikler fark edebileceğiniz gibi birbirlerinden oldukça ayrı kategorilerde yer almakta, onları aynı ana başlıkta toplayan ve hepsinin adını ASMR videosu yapan şey ise oldukça biyolojik. Bu videoların izleyen ya da dinleyen insanlarda yüksek endorfin salgılanmasına sebep oldukları ve tüketen insanlardan gerçekten de keyif ve rahatlama hissi oluşturdukları bilinmekte.

Elbette endorfin salgılanmasına sebep olan diğer şeyler gibi bu içerikler de bağımlılık yaratabilmekte. Dolayısıyla bazı insanlar sadece “Hoş içerik” diyerek konuyu kapatabilirken, diğer insanlar ise ASMR’a bağımlı bir hale gelebiliyor ve hayatlarının belli bir kısmını bu içerikleri izleme ya da dinleme yoluyla tüketerek geçiriyorlar.

ASMR

ASMR Mikrofonu

Bu videoları hazırlayan insanlar özellikle mikrofon konusunda oldukça seçici davranıyorlar. 360 derece sesi yakalayabilen ve yakaladığı konumu ileticilere ve kulaklıklara doğru iletebilen, frekans aralığı oldukça geniş mikrofonlar kullanılmakta. Bu sayede dinleyici ASMR içeriklerinde dış dünyadan tamamen kopabiliyor ve içerikten daha yüksek verim alabiliyor. Bu konuda hem görsel, hem de işitsel olarak başarılı olması sebebiyle içerik üreticiler 3DIO isimli mikrofonu tercih etmekteler. Aynı zamanda profesyonel ses kayıt cihazları da condenser tipi mikrofonlara sahip olmaları ve sesi 360 derece kayıt edebilmeleri nedeniyle giriş seviye ASMR aygıtları arasında yer alıyor. Burada ise asıl önemli olan konu mikrofonun doğru konumlandırılması ve ses ayarlarının düzgün yapılmış olması. Her ne kadar birçok şeye içeriği ürettikten sonra müdahale edebiliyor olsalar da, içerik üreticiler çekim ve kayıt esnasında bir kulaklık yardımıyla sesi kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmiş durumdalar.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.