Backend Nedir? Backend Yazılım ve Backend Developer

Backend Nedir? Backend Yazılım ve Backend Developer

Backend, bir yazılımda kullanıcıların görmediği kısımların tümü ve ana sistemdir. Örneğin şu anda bu yazıyı WM Aracı içerisinde okuyorsunuz ve WM Aracı sitesine baktığınızda birçok şey görüyorsunuz. Oysa gördüklerinizin aksine WM Aracı'nın sistem düzeneğini geliştiren, gerekli yazılımsal geliştirmeleri yapılan kısım Backend'dir.

Daha detaylı bir örnek verecek olursak herhangi spesifik ve sürekli olarak kullandığınız bir yazılımı örnek alın. Bu yazılımı kullanırken üzerinde görmüş olduklarınızın haricinde yazılımın meydana getirilmesinden işlevine kadar hazırlanmış olan her bir kısmı backend kısmına girer. Yazılıma dair gördükleriniz ise tam ters köşesi olan frontend'dir.

Backend'i tıpkı bir film gibi düşünebilirsiniz. Filmin oyuncuları frontend kısmında yer alırken filmi oluşturan asıl ekip backend kısmında yer alır.

Backend Yazılım

Web yazılımı veya bir bilgisayar yazılımı fark etmeksizin artık günümüzde yazılımların büyük bir çoğunluğu katmanlı olarak geliştirilir. Bir programın hangi programlama diliyle yazılacağını bulmak, bu yazılımın programlama dilleriyle meydana getirilmesi ve bir veritabanına bağlanması gibi işlevlerin tümü Backend yazılıma girer. Zira bu kısım sistemin ana kısmını oluşturur fakat kullanıcı tarafından görülen kısmı Frontend kısmı olacaktır.

Developer Nedir? Developer Nasıl Olunur?
İlginizi Çekebilir!

Developer Nedir? Developer Nasıl Olunur?

Developer (Geliştirici), bilgisayar veya bilgisayar türevi dijital aygıtlar için uygulama ve yazılımlar geliştiren, bu yazılımların çalışmasını sağlayan ve kaynak kodunu oluşturan kişidir. Developer, yani geliştiriciler farklı ala...

Backend Developer

Backend developer, önüne getirilen bir projeyi düşünen proje için gerekli programlama dillerine karar veren, çalışa mantığını şemaya döken ve sistemi hazırlayan kişidir. Backend developer'ın işi tamamen arka sahnededir.

Bir yazılım veya web yazılımında sistemsel ve fonksiyonel olarak gerekli tüm her şeyi hazırlar ve iş bu aşamadan sonra yazılımın kullanıcıya görsel olarak sunulabilmesi için Frontend'e gider. Frontend developer ise yazılıma bir tasarım giydirerek görsel açıdan düzenleyerek yazılımın kullanıcı için tam ve anlaşılabilir bir bütün haline gelmesini sağlar.

Bazı yazılımcılar yalnızca Backend çalışma potansiyeline sahipken bazı yazılımcılarsa bir yazılımın hem Backend hem de Frontend bölümünde görev alarak yazılımın tümünü kendi başına da meydana getirebilmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 IT
  feride Marmara univ.Gazetecilik mezunuyum IT de hangi alanlarda çalışma imkanımız olur acaba?... IT
 • 2 Fiverr
  Mehmet Ege Yetiş Sitede kart onaylaması yapmak istedim ve benden bir miktar para ödeme yapmamı istedi (önce 145 daha ... Fiverr
 • 3 Alfanümerik
  bilal Merhaba Lütfen 8-32 karakter uzunluğunda alfasayısal karakterlerden oluşan bir kombinasyon girin. ... Alfanümerik
 • 4 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 5 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al