Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Baseband (Modem Firmware), Apple’ın iOS işletim sistemine sahip cihazlarında kullanılan bir dijital iletişim yazılımıdır. Baseband aracılığıyla operatörlerden alınan sinyaller, yazılımsal olarak sistem üzerinden kullanıcıya yansıtılırlar. Baseband sürümüne genellikle bir son kullanıcı, Jailbreak ve benzeri modifikasyon işlemleri yaptığında lazım olur.

Baseband bazen operatör tarafından sunulan Apple cihazlarda yazılımsal olarak kısıtlanabilirr. Örneğin; kontratlı olarak satın aldığınız bir iCihaz, yalnızca mevcut şebekenizin Baseband’ini kullanıyorsa, bu cihaza farklı bir SIM kart takamaz ve diğer operatörlerle kullanamazsınız. Jailbreak yaparken kimi zaman Basebend sürümünüzü yükseltmeniz (upgrade) kimi zaman düşürmeniz (downgrade) gerekebilir.

Baseband’e Nereden Bakılır?

Baseband

Cihazınızın Baseband sürümünü öğrenmek için iOS 7.0 veya daha üstü bir işletim sisteminde sırasıyla: Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne girip, listenin en altındaki ”Modem Firmware” numarasına bakabilirsiniz. Burada göreceğiniz Modem Firmware değeri, cihazınıza ait Baseband sürümünü temsil etmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.