reklam
reklam

Jailbreak Nedir? Jailbreak İndir ve Jailbreak Kaldırma

Jailbreak Nedir? Jailbreak İndir ve Jailbreak Kaldırma

Jailbreak, Apple'ın iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcılarının işletim sistemi üzerinde izin verilmeyen kodları çalıştırılmasına yardımcı olan teknik bir işlemdir. İlk defa 2007 yılında kullanılmaya başlanan bu yöntem sayesinde kullanıcılar normalde Apple'ın onay vermediği kodları cihazları üzerinde çalıştırabilir ve cihazlarının üzerinde çeşitli modifikasyonlar meydana getirebilir.

Apple tarafından desteklenmeyen bir uygulama olarak bilinen Jailbreak, günümüzde çoğunlukla korsan uygulamalara erişebilmek ve bu uygulamaların ücretsiz olarak kullanılması için yapılmaktadır. Jailbreak işlemleri genelde belli başlı Çin merkezli Hacker gruplarının ücretsiz olarak dağıtmış olduğu Jailbreak Tools'lar aracılığıyla yapılır.

Yapılan Jailbreak işlemi sonrasında Apple'ın cihaz üzerindeki tüm kod korumaları devre dışı kalır. Yetkilendirme sistemi devre dışı bırakıldığı için Jailbreak işlemine uğratılmış cihazlarda  işletim sistemine dair kodlar değiştirilebilir ve App Store dışındaki uygulamalar onay gerekmeksizin yüklenebilir.

Jailbreak yapılan bir cihazın içerisine Jailbreak ile ilgili yazılımları kurmak için Cydia uygulaması gelir. Cydia uygulaması aracılığıyla kullanıcılar Repo adresleri ekleyip, bu repo adresleri üzerinden paylaşıma sunulan mobil yazılımları indirip cihazlarına kurulum yapabilirler.

Jailbreak İndir

iOS işletim sistemi kullanan bir cihaza Jailbreak yapmak istiyorsanız ilk adımda cihazınızın iOS sürümünün ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Cihazınızın “Ayarlar” menüsü içerisinden sürüm bilgisine ulaşabilirsiniz. Şimdi, bu iOS sürümüne uygun bir Jailbreak işlemi aramanız ve ardından uygun aracı bulmanız gerekiyor.

Her işletim sistemi sürümü için kullanılan Jailbreaking aracı farklı olabilmektedir. Örneğin iOS 6 öncesi için hazırlanan araçlar sadece iOS 6'nın belli sürümlerinde Jailbreak işlemi yapmaya yardımcı olurken, iOS 7 için geliştirilen araçlar yalnızca iOS 7 sürümlerinde etkili olabilmektedir.

WMAracı forumu içerisinden iOS kategorisini ziyaret ederek Jailbreak hakkında üyelerimizle düşüncelerinizi paylaşabilir ve paylaşılan yöntemler aracılığıyla Jailbreak yapabilirsiniz.

Jailbreak Kaldırma

Jailbreak işlemi yaparken bir araca ihtiyaç duyuyor olmamıza karşın Jailbreak'li bir cihazı orijinal şekline geri getirmemiz için orijinal Apple yazılımları haricinde ekstradan farklı bir araca ihtiyacımız yok.

Jailbreak kaldırma işlemi için;

 1. Bilgisayarınıza geçerli ve güncel iTunes sürümü kurun.
 2. Cihazınızı kablo yardımıyla bilgisayarınıza bağlayıp, cihazınızın bilgisayar ve iTunes tarafından tanındığına emin olun.
 3. iPhone'u Sıfırla seçeneğine giriş yapın.
 4. iPhone'unuzu yeni bir cihaz olarak ayarla seçeneğiyle birlikte tekrardan yazılım kurma işlemini tamamlayın.

Bu işlemin sonucunda cihazınızdan Jailbreak ile birlikte tüm dosyalarınız da kaybolacaktır. Bu nedenle dosyalarınızın yedeği yoksa iTunes veya iCloud aracılığıyla henüz Jailbreak kaldırma işlemini gerçekleştirmeden önce yedeklerinizi almayı unutmayın.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al