wmaraci reklam

Jailbreak Nedir? Jailbreak İndir ve Jailbreak Kaldırma

Jailbreak Nedir? Jailbreak İndir ve Jailbreak Kaldırma

Jailbreak, Apple'ın iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcılarının işletim sistemi üzerinde izin verilmeyen kodları çalıştırılmasına yardımcı olan teknik bir işlemdir. İlk defa 2007 yılında kullanılmaya başlanan bu yöntem sayesinde kullanıcılar normalde Apple'ın onay vermediği kodları cihazları üzerinde çalıştırabilir ve cihazlarının üzerinde çeşitli modifikasyonlar meydana getirebilir.

Apple tarafından desteklenmeyen bir uygulama olarak bilinen Jailbreak, günümüzde çoğunlukla korsan uygulamalara erişebilmek ve bu uygulamaların ücretsiz olarak kullanılması için yapılmaktadır. Jailbreak işlemleri genelde belli başlı Çin merkezli Hacker gruplarının ücretsiz olarak dağıtmış olduğu Jailbreak Tools'lar aracılığıyla yapılır.

Yapılan Jailbreak işlemi sonrasında Apple'ın cihaz üzerindeki tüm kod korumaları devre dışı kalır. Yetkilendirme sistemi devre dışı bırakıldığı için Jailbreak işlemine uğratılmış cihazlarda  işletim sistemine dair kodlar değiştirilebilir ve App Store dışındaki uygulamalar onay gerekmeksizin yüklenebilir.

Jailbreak yapılan bir cihazın içerisine Jailbreak ile ilgili yazılımları kurmak için Cydia uygulaması gelir. Cydia uygulaması aracılığıyla kullanıcılar Repo adresleri ekleyip, bu repo adresleri üzerinden paylaşıma sunulan mobil yazılımları indirip cihazlarına kurulum yapabilirler.

Jailbreak İndir

iOS işletim sistemi kullanan bir cihaza Jailbreak yapmak istiyorsanız ilk adımda cihazınızın iOS sürümünün ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Cihazınızın “Ayarlar” menüsü içerisinden sürüm bilgisine ulaşabilirsiniz. Şimdi, bu iOS sürümüne uygun bir Jailbreak işlemi aramanız ve ardından uygun aracı bulmanız gerekiyor.

Her işletim sistemi sürümü için kullanılan Jailbreaking aracı farklı olabilmektedir. Örneğin iOS 6 öncesi için hazırlanan araçlar sadece iOS 6'nın belli sürümlerinde Jailbreak işlemi yapmaya yardımcı olurken, iOS 7 için geliştirilen araçlar yalnızca iOS 7 sürümlerinde etkili olabilmektedir.

WMAracı forumu içerisinden iOS kategorisini ziyaret ederek Jailbreak hakkında üyelerimizle düşüncelerinizi paylaşabilir ve paylaşılan yöntemler aracılığıyla Jailbreak yapabilirsiniz.

iCloud Nedir? iCloud Giriş ve iCloud Yedekleme
İlginizi Çekebilir!

iCloud Nedir? iCloud Giriş ve iCloud Yedekleme

iCloud, Apple tarafından sunulan bulut depolama servisidir. iCloud ile kullanıcılar iPhone, iPad ve Mac cihazlarındaki fotoğraflar, dokümanlar ve diğer medyaları bulut sunucular üzerinde saklayarak yedekleyebilir ve kolayca internetin olduğ...

Jailbreak Kaldırma

Jailbreak işlemi yaparken bir araca ihtiyaç duyuyor olmamıza karşın Jailbreak'li bir cihazı orijinal şekline geri getirmemiz için orijinal Apple yazılımları haricinde ekstradan farklı bir araca ihtiyacımız yok.

Jailbreak kaldırma işlemi için;

 1. Bilgisayarınıza geçerli ve güncel iTunes sürümü kurun.
 2. Cihazınızı kablo yardımıyla bilgisayarınıza bağlayıp, cihazınızın bilgisayar ve iTunes tarafından tanındığına emin olun.
 3. iPhone'u Sıfırla seçeneğine giriş yapın.
 4. iPhone'unuzu yeni bir cihaz olarak ayarla seçeneğiyle birlikte tekrardan yazılım kurma işlemini tamamlayın.

Bu işlemin sonucunda cihazınızdan Jailbreak ile birlikte tüm dosyalarınız da kaybolacaktır. Bu nedenle dosyalarınızın yedeği yoksa iTunes veya iCloud aracılığıyla henüz Jailbreak kaldırma işlemini gerçekleştirmeden önce yedeklerinizi almayı unutmayın.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Alfanümerik
  bilal Merhaba Lütfen 8-32 karakter uzunluğunda alfasayısal karakterlerden oluşan bir kombinasyon girin. ... Alfanümerik
 • 2 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 3 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
 • 4 Home Ofis
  dilara Merhaba, nace kodu 62 01 01 işyerleri home ofis çalışabilir mi? ruhsat alma zorunluluğu var mı?... Home Ofis
 • 5 EULA
  elifnaz Google eula herhangi bir ücret almaktamidur yani paralı mıdır... EULA
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al