Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Beyaz liste (Whitelist), bilgisayar dünyasında spesifik bir bölüme, kişi veya gruplara veren özel ayrıcalıklı yetkilerdir. Beyaz listenin içinde bazı elektronik gruplar ve organizasyonlar yer alabileceği gibi girilmesine izin verilen internet siteleri, mail adresleri ve telefon numaraları olabilir. Beyaz listenin mantığını bu kavramın tam zıttı olan Kara liste (Blacklist) ile bağdaştırabilirsiniz.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse kara liste; yalnızca kısıtlamaların getirildiği sistemdir. Beyaz liste ise istisnaların tanımlandığı sistemlerdir. Örneğin bazı internet ağları şirketin uzmanı tarafından kısıtlanır ve beyaz liste kullanılır. Bu tip bir ağda, beyaz listenin içinde olan internet siteleri haricinde hiçbir internet sitesine giriş yapılamaz. Ağ uzmanı beyaz listenin kapsamını bilgisayara kurulan programlar vb. şekilde geliştirebilir. Uygulanan beyaz liste filtresiyle ağ uzmanı, ağın kullanıcılarının vakitlerini boşa harcayacakları internet sitelerine girmelerini engelleyebilir. Bir başka açıdan bakacak olursak: Beyaz listeyle bu ağın kullanıcılarının bazı tehlikeli ve virüs içerikleri internet sitelerine giriş yapması da engellenmiş olacaktır.

Beyaz Liste

Beyaz liste özelliği mailler ve akıllı cihazlarımızı kullanırken de karşımıza çıkabilir. Bir mail size ulaşmadan önce mail istemciniz bu mailin içeriğini botlar yardımıyla tarar ve spam olduğuna ilişkin ibareler arar. Postanın içeriği Spam olma ibaresi taşıyorsa bu kişiden gelen mailler otomatik olarak istenmeyen kutunuza gönderilir. Bunun gibi nedenlerden ötürü postaları sürekli spam kutusuna düşen birini beyaz listeye alarak, gönderdiği içeriklerin spam niteliği taşımadığını belirtip, postaların doğrudan gelen kutunuza alınmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı özellik Android ve iOS gibi gelişmiş işletim sistemi kullanan akıllı cihazlarımızda da mevcuttur. Örneğin iPhone’lardaki “Rahatsız Etme” modunu kullanırken oluşturacağınız beyaz liste yardımıyla, cihazınız bu moddayken size kimlerin çağrı ve bildirimlerinin ulaştırılabileceğini tercih edebilirsiniz. Beyaz liste dışında kalan herkes kara listeye girmiş olur ve bu mod aktifken yapılan çağrılar size iletilmez.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.