Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

BGBG (Bin Gösterim Başına Gelir), aldığınız her 1000 gösterimden elde edeceğiniz tahmini kazançları temsil eder. BGBG gerçekte ne kadar gelir elde ettiğinizi değil, tahmini kazancınızın aldığınız sayfa görüntüleme, gösterim veya sorgu sayısına bölünüp 1000 ile çarpılmasıyla ortaya çıkan değeri gösterir.

Formül:
BGBG = (Tahmini kazanç / Sayfa görüntüleme sayısı) * 1000

Örneğin:

 • Örneğin, 25 sayfa görüntülemeden 0,15 TL tutarında bir tahmini kazanç elde ettiyseniz, sayfa BGBG'niz (0,15 TL / 25) * 1000, yani 6,00 TL olur.
 • 45.000 reklam gösteriminden 180 TL tutarında bir tahmini kazanç elde ettiyseniz, reklam BGBG'niz (180 TL / 45.000) * 1000, yani 4,00 TL olur.

BGBG, reklamcılık programlarında yaygın olarak kullanılan bir sayıdır. Farklı kanallardan elde ettiğiniz gelirleri karşılaştırırken bu sayıdan yararlanabilirsiniz.

BGBG Nasıl Arttırılır?

BGBG

Bin Gösterim Başına Gelir, büyük oranda reklam verenlerin elindedir. Reklam bütçeleri arttığında otomatik olarak BGBG verisinde artış gözlenecektir. Yine de BGBG’yi yükseltmek için uygulayabileceğiniz bazı basit ancak etkili yöntemler mevcut. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak BGBG değerinizi önemli ölçüde arttırabilmeniz mümkündür.

 1. İçerik ve Kitle Kalitesini arttırın: Dilbilgisi ve yazım hataları olmadan, doğru ve yüksek getirili anahtar kelimeleri hedef alan içerikler yayınlayın. Kullanıcılarınıza gerçekten değer katan içerikler üretin. Bu sayede zamanla kitleniz çeşitlenecek ve değerli anahtar kelimelerin yayınlandığı sayfalarınızda gelir artışı yaşanacaktır.
 2. Organik Trafiğe Odaklanın: Başarılı ve uzun kuyruklu içerikler sitenize arama motorlarından daha fazla organik trafik getirebilirler. Bin Gösterim Başına yüksek ödeme yapan anahtar kelimeleri kullanarak içeriklerinizi geliştirebilirsiniz. Unutmayın, değerli anahtar kelimelerden hit alacak içerikler üretmek ve bu içeriklerin başarılı sıralamalar alması kolay değildir. Hedeflenen trafiği elde etmek için orijinal, taze ve kaliteli içerikler üretmeye odaklanın.
 3. Doğru Anahtar Kelimeleri Bulun: Yüksek TBM anahtar kelimelerinin seçimi, AdSense Kazançlarındaki artış için de daha etkilidir. İçeriklerinize, içeriğinizle alakalı ve yüksek ödeme değerine sahip anahtar kelimeler eklemeyi deneyin. TBM’si yüksek anahtar kelimelere ait içerikler tık başına daha fazla kazandırmakla kalmaz, gösterim başına da daha yüksek gelir elde etmenizi sağlarlar.
 4. Sitenizdeki Sorunlara Odaklanın: Sitenizi Search Console aracılığıyla sürekli mercek altında tutun. Olası tarama sorunları yaşamanız dolaylı olarak BGBG düşüşüne neden olabilir. Tüm sayfalarınızın sorunsuz açıldığından emin olun.
 5. Çok Değil, Başarılı Reklamları Yayınlayın: Sayfalarınızın her tarafını reklamla doldurmaktan vazgeçin. AdSense’in reklam dengesi özelliğini kullanın ve sitenizde hangi reklamların daha çok gelir getirebildiğini görün. Sitenizdeki niteliksiz reklamları kaldırın ve kaliteli reklamların görünmesini sağlayın. Daha fazla reklam yerine, daha az ama daha yüksek BGBG oranına sahip reklamları kullanmayı tercih edin.
 6. Google AdSense Fırsatlarını Kullanın: Google AdSense’in size sunduğu fırsatları daima değerlendirin. Yeni fırsatlar BGBG artışına yardımcı olabileceği gibi potansiyel gelir artışına yardımcı olabilir. Google’ın önerilerinin işe yarayıp yaramayacağından emin değilseniz, önce reklam için bir deneme oluşturun. Basit bir A/B testinin ardından hangi reklamların size daha çok kazandırdığına kontrol edin ve uygulayın.
 7. Karıştırma, tamamlama ve kontrast oluşturma: Sitenizde başarılı olacak reklam stilleri tasarlamak için bu teknikleri kullanın.
 8. Birden fazla reklam birimi kullanarak reklam alanından en üst düzeyde yararlanma: Sayfanızdaki içerikten daha fazla reklam koymamak kaydıyla sitenizdeki her sayfaya reklam birimleri, bağlantı birimleri ve/veya arama kutularının bir kombinasyonunu koyabilirsiniz.
 9. En iyi performansı gösteren reklam boyutlarını kullanma: En başarılı reklam boyutları 720x90, 336x280, 160x600 ve 320x100 mobile banner'dır. Bu değerler sizin siteniz için farklılık gösterebilir. Sitenizde en iyi performans gösteren reklam birimlerine odaklanın.

BGBG Neden Düşüyor?

Sayfa BGBG'sindeki azalma, optimize edilmemiş bir site tasarımından veya başarısız bir hedeflemeden kaynaklanıyor olabilir. Ziyaretçiler reklamlarınızı görse bile alakasız buldukları için tıklamıyor veya reklamları hiç görmüyordur. Düşük bir TO/sayfa BGBG'si, genellikle kazanç kaybına neden olur.

TO/sayfa BGBG'si trendlerini analiz etmenize ve düşüşe neden olabilecek değişiklikleri tespit etmenize yardımcı olması için, raporların tarih aralığını en az son 30 günlük bir döneme genişletin. Alternatif olarak, önceki ayda veya yılda benzer bir düşüş olup olmadığını görmek için "diğer tarihlerle karşılaştır" özelliğini de kullanabilirsiniz. Böylece, içinde bulunulan döneme ilişkin olarak kazancınızı etkileme olasılığı bulunan trendleri anlayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.