Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Breadcrumb (Ekmek Kırıntısı), linklerden oluşan ve kullanıcılara sitenin neresinde bulunduğu hakkında bilgi veren kolay ve anlaşılabilir, hiyerarşik yapılı navigasyon menüleridir. Breadcrumb menüleri sayesinde sayfayı ziyaret eden kullanıcılar kolayca internet sitesinin diğer bölümlerine geçiş yapabilir ve sitenin daha fazla içeriğinden faydalanabilirler. 

Breadcrumb

Breadcrumb’lar baştan sona doğru giden fiziksel yapıya sahiptir. Örneğin Bilgisayar > Laptop > X Marka şeklinde göreceğiniz bir navigasyon menüsü bir Breadcrumb’dır. Bu örnekte de görebileceğiniz üzere şuan sitenin bilgisayar kategorisinin, laptop alt kategorisinin X markası bölümünde olduğumuzu kolayca anlayabiliyoruz. Anlamakla da kalmayıp dilersek bu navigasyon menüsündeki linkler yardımıyla sitenin diğer kategorilerine kolayca geçiş yapabiliriz.

Breadcrumb, kullanıcı deneyimini arttıran bir araç olmasının yanı sıra internet sitelerinin SEO skorunu da yükseltmesine yardımcı olur. Birçok servis gibi arama motorları da kullanıcının işini kolaylaştıran şeffaf ve kolay kullanabilen internet sitelerine sempati duymaktadır.

Breadcrumb SEO

Breadcrumb’ın SEO’ya birçok pozitif etkisi olduğu açık. Çünkü bu sistem sadece kullanıcıların işini kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda arama motorlarının botlarına da sayfaları kolayca bulması için yardımcı oluyor. Sayfalarda hızlıca geçiş yapan ve hiyerarşik yapıyı gören botlar kolayca tarama işlemlerini gerçekleştiriyor ve link bağları sayesinde yolunu kaybetmeden diğer dizinler arasında kolayca keşif taraması yapabiliyor.

Bunların dışında da Breadcrumb kullanmanın SEO’ya başka pozitif etkileri olduğunu da unutmamamız gerekiyor;

  • Breadcrumb sayesinde farkında olmasanız bile oldukça hiyerarşik bir iç linkleme düzeni meydana getriliyor. Üstelik bu düzen oldukça temel ve oldukça sade olduğu gibi kullanıcıları da yanıltmayıp onlara yardımcı oluyor.
  • Breadcrumb linklerinin hrpsi birer Anchor Text değerine sahip, bu Anchor Text içeriklerini okuyan arama motoru botları bu linklerin ne hakkında olduğuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabiliyor.

WordPress Eklentisiz Breadcrumb

WordPress’de Breadcrumb özelliğini sisteminize dahil edebileceğiniz birçok pratik yol bulunuyor ancak dilerseniz eklentisiz olarak da WordPress’e Breadcrumb özelliğini dahil edebilirsiniz. Bunun için WordPress temanızın Functions.php dosyasınının en altına (yada kodlama bilginiz varsa uygun bir yere) aşağıdaki kodu ekleyin.

<?php

function sly_rdfa_breadcrumb() {

 

    $category = get_the_category();

    $breadcrumb = get_category_parents($category[0]->term_id, TRUE, '');

 

    $varolan = array("">","<a href="","title="","</a>");

    $degister = array(""><span itemprop="title">","<div itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb"><a href="","itemprop="url" title="","</span></a>&amp;nbsp;›&nbsp;</div>");

    $breadcrumb = str_replace($varolan, $degister, $breadcrumb);

    echo( $breadcrumb );

}

?>

 

Daha sonra Breadcrumb’ı yazı içerisinde göstermek istediğiniz yeri temanızın Single.php dosyası içerisiden bulup alttaki satırı yapıştırınız. 

<?php sly_rdfa_breadcrumb(); ?>

Eğer CSS bilginiz varsa ekstradan yapacağınız düzenlemelerle Breadcrumb bölümünü istediğiniz gibi şekillendirerek sitenizin tasarımıyla bire bir örtüşmesini de sağlayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.