Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Coworking veya Co-working, birçok insanın kendi işlerini yürütmek ve çalışmak için kullandıkları paylaşımlı ofis veya ortak ofis alanlardır. Aylık, saatlik veya kontör tarzı uygulamalarla fiyatlandırılmaların yapıldığı coworking alanlar alternatif bir iş çözümüdür. Birçok coworking çalışma ortamında ücretsiz çay, kahve, meşrubat ve kurabiye ikramı, yüksek hızlı Wi-Fi ve internet bağlantısı, fotokopi, yazıcı vb. bir çalışanın iş sürecinde ihtiyaç duyabileceği araç ve gereçler ücretsiz olarak sunulur. Bazı coworking alanları size yasal iş adresi imkanı sunarken opsiyonel olarak kişisel ofis, manzaralı ofis, kurye hizmeti ve sekreter gibi iş performansınızı arttıracak kişisel çözümler sunabilirler.

Teknoloji ve internetin zirveye ulaşması, Freelancer adını verdiğimiz dijital işçi sınıfının ufukta görünmesine neden oldu. Freelancer çalışanlar, bir şirket veya kurumdan yarı bağımsız ya da tam bağımsız çalıştıkları için bu insanlara tahsis edilmesi gereken bir çalışma ortamı ihtiyacı hasıl oldu. Coworking paylaşımlı ofis alanları, bu ihtiyacı kreatif ve masrafları en düşük şekilde halletmek için ortaya çıkan bir iş çözümü.

Coworking

İlk defa 2005 yılında karşılaştığımız “Coworking” kavramı artık global olarak bilinen ve ülkemizde birçok girişim örneğini gördüğümüz bir iş çözümü haline geldi. Yalnızca 2013 ila 2018 yıllarını baz alan istatistiklere göre tüm dünyadan Coworking çalışmayı tercih edenlerin sayısının %500’den fazla artış gösterdiği görülüyor. Uzaktan ve evden çalışmanın dezavantajlarıyla karşılaşan Freelancer çalışanlar için, Coworking Space’ler diğer yetenekli ve profesyonel insanlarla birlikte aynı ortamı paylaşma ve tam zamanlı çalışan gibi işlerini halletmelerine yardımcı oluyor.

Paylaşımlı ofislere artan ilgiye paralel olarak Coworking alanlara yapılan yatırımlar da artış gösterdi. Ülkemizde ilk aşamada sadece İstanbul’un nezih bölgelerinde görebildiğimiz Coworking Space’ler artık hemen tüm büyük şehirlerde serbest çalışanların beğenisine sunulmuş durumda. Serbest çalışanlar için yeni bir trend olarak kabul gören ortak paylaşımlı çalışma alanları ve ofisler kimseye bağımlı olmaksızın çalışma imkanı sunuyor. 2015 yılı itibariyle Coworking alanlar için yapılan yatırımların kürsel çapta 1 milyar doları aşkın bütçeye sahip olması ve 10 bini aşkın Co-working Space’in olması ise dikkat çekmeyi başarıyor.

Neden Co-Working Space?

Serbest çalışanlar ve dijital göçebelerin iş hayatı, rutin bir sürecin dışındadır. Çalışmak için ihtiyacınız olan iş alanını kendiniz oluşturmanız gerekir. Genelde bu tip çalışanlar için birkaç kabul gören alternatif vardır. İlk alternatif elbette dijital çalışanların gizli mabedi olan evleridir. Ancak ne var ki, evde çalışmak herkes için sanıldığı kadar kolay değildir. Kapınız çalabilir, telefonunuz titreyebilir, kediniz kucağınıza yatmak isteyebilir, yan komşunuz yine eşiyle harcamaları hakkında yüksek sesle tartışıyor olabilir… Bunu gibi dikkat dağıtıcılar, home ofis çalışmayı tercih eden bir çalışanın korkulu kabusu olabilir. Sürekli gürültü kirliliği ve buna paralel olarak devam eden dikkat dağınıklığı sizi daha çok zaman harcamaya ve daha azını üretmeye mahkum edebilir. Evde çalışırken tek başınızaysanız, dışarıda interaktif bir dünyanın olduğu fikri de düşünceleriniz ve ruh halinizi etkileyebilir. Kendinizi en önemli projelerinizi hazırlarken zihninizden kopmuş ve hafta sonu kimlerle vakit geçireceğinizi düşünürken bulabilirsiniz. Bunlar gibi pratik dezavantajlar nedeniyle home ofis çalışmak her zaman ve herkes için ideal bir seçim olmayabilir.

Bir başka seçeneğimiz ise Starbucks ve benzeri kahve dükkanı alternatifleri ve kafelerdir. Bu tip mekanlar çoğu zaman harika bir seçim olabilir fakat insanların hepsi kafelere çalışmak için gitmezler. Eğlenmek, öğle molalarını değerlendirmek veya arkadaşlarıyla yüksek sesle sohbet ederken bir şeyler yudumlamak isteyen insanlar da kafeleri tercih eder. Evde çalışırken hissettiğiniz dikkat dağınıklığı sorunu bu kez sizi bir kafede yakalamayı başarır.

Coworking

Co-working paylaşımlı ofis alanları, her iki seçeneğin birer alternatifi olarak dijital ç çalışanlarının karşısına çıkıyor. Tıpkı sizler gibi aynı amacı paylaşan kişiler, etrafında çalışanların olduğy ortamlarda çalışıyor, sosyalleşiyor hatta kimi zaman yeni fikirler ve ortaklıkların oluşmasına tanıklık edebiliyorsunuz. Coworking çalışma ortamları bir kütüphane kadar sessiz olmadığı gibi bir kafenin gürültü ortamının dikkat dağınıklığından azede çalışmanıza yardımcı olabilirler. Bir coworking çalışanı olmayı düşünüyorsanız, hemen aşağıdaki avantaj ve dezavantajlar bu tarz çalışma mekanlarının size uygun olup olmadığı hakkında iyi bir fikir verebilir.

Co-Working Space Avantajları

 • Çalışmak uygun ortamda çalışmanıza yardımcı olur. 2015 ve 2018 yılları arasında yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre; Co-Working Space’i tercih eden freelancer çalışanların performansı yüzde 84’e kadar artış gösterebiliyor.
 • Yalnızlık ve dışardaki eğlenceyi kaçırdığınız hissinden uzaklaştırıyor. Tıpkı sizler gibi, hedefleri için çalışan insanları görmek, size kendinizi gerçek bir iş ortamında olduğunuz hissini aşılıyor.
 • Ev ve kafelerin aksine işinize ilişkin insanlarla irtibata geçmek, onlarlar vakit geçirmek ve profesyonel ilişkiler kurmak kolaylaşıyor.
 • İşinize odaklanmanız hızla üretmenize ve kendinize kalan vaktinizi ofisin dışında kişisel faaliyetlerinize ayırma imkanı sunuyor.
 • Sürekli ve bitmek bilmeyen dikkat dağıtıcı eylemler tarafından dikkatiniz dağıtılmıyor. Odaklanmak ve pürdikkat çalışmanın bir sonucu olarak yüksek verimlilik kaçınılmaz hale geliyor.
 • Bazı ortak paylaşımlı ofisler size aynı zamanda resmi iş yeri adresi sağlayabiliyor ve buradaki ofisiniz resmi iş adresiniz olarak kullanılabiliyor.
 • Wi-Fi, yüksek hızlı internet, kaliteli fotokopi ve yazıcı makineleri gibi kendi evinizde satın almanız ve sürekli maliyetini karşılamanız gereken şeyler ücretsiz olarak kullanılabiliyor.
 • Toplantı yapmanız gerektiğinde ayrıca bir mekana gitmek yerine Co-Working Space’in sunduğu toplantı odası avantajından faydalanarak toplantılar düzenlenebiliyor.
 • Kendi ofisinizi kiralamak ve ofisinizin sürekli gider masraflarıyla uğraşmak yerine daha hesaplı bir alternatif olarak kendinize ait ofisinizi kullanmanıza yardımcı oluyor.

Co-Working Space Dezavantajları

 • En büyük dezavantajı coworking çalışma alanlarının ücretsiz olmamasıdır. Kendi ofisinizi kiralamaktan daha maliyetsiz olacağı tartışılmaz bir gerçek olabilir fakat gelir kaleminize bağlı olarak coworking maliyeti boynunuzu bükebilir.
 • Coworking çalışma alanlarında bireysel değil toplulukla çalışırsınız, dolayısıyla rahat bir oturma pozisyonunda çalışmakta zorlanabilirsiniz. Aynı şekilde etraftaki diğer insanların kendi aralarındaki sohbetlerine tanıklık etmek can sıkıcı olabilir. Bilgisayar ekranınıza her an başka biri tarafından göz atılması hissi, coworking çalışma ortamlarının kişisel gizlilik ihlaline müsait olabileceği anlamına geliyor.
 • Coworking çalışma alanının evinize olan mesafesi zaman ile yarışmanıza yol açabilir. Normal şartlarda, sabah kalktığınız anda bilgisayarınızın başına geçip çalışma şansınız vardır. Oysa coworking’e gitmek için trafiğe girmeniz, insan içine karışmanız daha önemlisi bu rutini tekrarlamanız gerekir. Maliyetlerin yanı sıra sürekli yolculuk etmek aylık bazda çalışma sürelerinizi etkileyebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.