Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Deadline, bir işin ya da görevin tamamlanmış olması gereken son tarih veya son teslim tarihini belirtmek için kullanılan İngilizce sözcüktür. İlk defa etimolojik açıdan Amerikan İç Savaşı sırasında kullanılan Deadline, daha önceleri yaygın olarak matbaacılık alanında kullanılan sözlü bir terimdi.

Peki, Deadline sözcüğünün hikayesi nereden geliyor? 19. yüzyılın matbaa makineleri bugün kullanılan makineler kadar modern değildi. O zamanlar baskı makinelerini kullanma eğitimi, çırak-usta ilişkisiyle bir sonraki nesle aktarılıyordu. Baskının pürüzsüz yapılabilmesi için plakanın kusursuz biçimde ortalanması ve ardınan baskı kuvvetinin uygulanması gerekiyordu. Ustaların çıraklarına baskı makinesini kullanırken öğrettikleri bazı kesin çizgiler vardı. Baskı sırasında bu çizgilerin dışına çıkılması, baskının yapılamayacağı anlamına gelirdi. Bu nedenle ustalar çıraklarına bu köşeleri “dead line” yani, ölü çizgi olarak öğretirlerdi.

Deadline

O zamanlar baskı makineleri teknolojisiyle ilgilenenler sadece usta ve çıraklar değildi. Gazeteciler ve yayıncılık sektöründe çalışan kişiler, haberleri ve baskılarını hazırlarken, ölü çizginin nereye denk düştüğünü bilmeli ve içeriklerini bu sınırlara göre hazırlamalıydılar. Elbette bu terimin nasıl sonradan son teslim tarihi anlamına devşirildiği hala büyük bir merak konusu. Muhtemelen ironik olarak yayıncıların kendi aralarında, deadline’ı “Nasıl olsa oraya kadar içerik yetişmez,” gibi mizahi bir dille ironi yaparak kullanmış olabilirler. Yıllar sonra bu sözcük anlamından devşirilerek böylece “son teslim tarihi” anlamıyla bütünleşmiş oldu.

Yazılımda Deadline Nedir?

Yazılım ve internet dünyasında da Deadline terimi son teslim tarihi veya yazılımın ihtiyaçlarının tamamlanarak teslim edilmesi gereken tarih anlamında kullanılmaktadır. Yazılım ihtiyaçlarının yayıncılıktaki metinler gibi proje bazlı ilerlemesi nedeniyle böyle bir yaygın kullanımın anlayışının ortaya çıktığı tahmininde bulunabiliriz.

Bir yazılımcı “Deadline’a kadar program tamamlanmış olacak.” Dediğinde; son teslim tarihinde, konuşulmuş yapılacakların vaktinde tamamlanacağını anlayabiliriz. Deadline kavramına ilişkin yaygın bir yanlış anlayış, Deadline’ın zamansal açıdan ne zaman olduğudur. Bazıları Deadline’ı projenin teslim edileceği gün olarak algılarken, bazıları için Deadline; projenin teslim edileceği günün arefesi şeklinde düşünülebilir. Global ölçekte yazılımcılar dahil, tam kullanım şekline göreyse; mantıklı olan Deadline’ı net bir şekilde teslim tarihine göre ayarlamaktır. Diyelim ki, elinizde bir yazılım projeniz var. Projenizin Deadline’ını Cuma günü olarak belirlemek yerine, Cuma günü akşam saat 8 şeklinde belirlemeniz, Deadline sözcüğüne ilişkin yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.