Giriş Yap / Kayıt Ol

Doctype (Document Type Declaration), Türkçesiyle Belge tipi; internet sayfaları hazırlarken sayfanızın hangi türe ait olduğunu internet tarayıcısına bildirmek amacıyla kullanılan bir bildirme etiketidir. Bu etiket sayesinde sayfanızı tasarlarken hangi HTML sürümünü kullandığınızı internet tarayıcılarına bildirebilir ve internet sitenizin tüm internet tarayıcılarında ideal görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Doctype, internet sitesinin tüm internet tarayıcılarında ideal şekilde görüntülenebilmesi için mutlaka doğru şekilde tanımlanmalı ve tanımlama sonrası da tarayıcıların bu dosya tipini tanıdığı test edilmelidir. Eğer sayfanıza bir Doctype etiketi tanımlamazsanız, internet tarayıcısı genel standartları göz önünde bulundurarak sayfanızı yorumlayacak ve bu da muhtemelen internet sayfanızın görüntülenmesi gerektiği şekilde ekrana yansıtılamamasına neden olacaktır.

Doctype

Yani Webmasterların sıklıkla yaşadığı bir internet sayfasının Safari’de farklı Chrome’da farklı görünmesinin en önemli sebeplerinden biri de Doctype’ın doğru şekilde belirtilmemiş ve internet tarayıcısının habersiz bırakılmış olmasıdır. Oysa doğru Doctype etiketini kullandığınızda internet tarayıcısı sayfanızın tipini doğru şekilde anlayacak ve en doğru biçimde ekrana yansıtacaktır.

Doctype HTML

Doctype’ın ortaya çıkmasının nedeni internetin ilk yıllarında web standartlarının belli kurumlar tarafından belirlenmiyor oluşudur. İnternetin karanlık dönemleri olarak adlandıracağımız bu çağda doğru kodlamaktan ziyade insanlar bir şekilde kodlama yapabilmeye çalışıyordu. Tıpkı kodlamada olduğu gibi internet tarayıcılarında da farklılıkların olması sayfaların farklı şekilde yorumlanmasına neden oluyordu.

Bu nedenle sürüm sorunu kaynaklı hataları gidermek amacıyla son derece basit bir çözüm olan Doctype çözümü ortaya atıldı. Doctype’ın sitenin <html> etiketinin en üstünde tanımlanması ve Doctype’ın üzerinde başka hiçbir verinin yer almaması kararlaştırıldı. Böylece internet sayfalarının ilk olarak Doctype’ı tarayıcı tarafından taranarak sayfanın tipi daha kolay belirlenebilir.

Basit bir örnekle Doctype kullanılan bir HTML sayfası oluşturarak Doctype’ın kullanımını pekiştirelim;

<!DOCTYPE html>

<html>

<head>

<title>Başlık - WM Aracı</title>

</head>

<body>

<a> Sayfa içeriği </a>

</body>

</html>

Doctype’ı tanımlamak için kullanmanız gereken versiyon değerleri olacağını muhtemelen biliyorsunuzdur. HTML dosyaları için kullanılabilecek Doctype HTML biçimleri şu şekilde olmalıdır;

HTML5 için Doctype kodu

<!DOCTYPE html>

HTML 4.01 Strict için Doctype kodu

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" “http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">

HTML 4.01 Transitional için Doctype kodu

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" “http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

HTML 4.01 Frameset için Doctype kodu

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN" “http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd">

XHTML 1.0 Strict için Doctype kodu

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

XHTML 1.0 Transitional için Doctype kodu

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

XHTML 1.0 Frameset için Doctype kodu

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Frameset//EN" “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-frameset.dtd">

XHTML 1.1 için Doctype kodu

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" “http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">

Doctype HTML5

HTML5 günümüz açısından standartlara hem en uygun hem de en çok kabul gören yeni nesil HTML sürümüdür. HTML5 ile kodlar artık eski standartlardan sıyrılıyor ve hem çok daha sade hem de kullanışlı bir hal alıyor. Yukarıda da örneklerini görmüş olduğunuz üzere HTML5 ile kodlanan bir sayfa için Doctype belirlemek son derece kolay ve zahmetsizdir. HTML5’de Doctype tanımlaması yapmak için <html> etiketinden önce <!DOCTYPE html> etiketini yazmanız, tarayıcılara sayfanın HTML5 standartlarıyla hazırlandığını bildirmek için yeterli olacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.