Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

DSLR (Digital Single Lens Reflex), yeni nesil dijital ve objektifi değiştirilen fotoğraf makinelerine verilen isimdir. DSLR'ın standart çekim makineleri olarak tanıdığımız SLR'a oranla farkı depolama için bir makara yerine hafıza belleği ve CMOS sensörü kullanması, makine üzerinde veya sonradan görüntü üzerinde değişiklikler yapılabilmesidir. Yeni nesil teknolojik fotoğraf makineleri olarak da tanımlayabileceğimiz bu kavramdaki makineler daha çok profesyonel fotoğrafçılar yada profesyonel fotoğrafçılığa yenice adım atan kişiler tarafından kullanılır. DSLR'ın SLR'a oranla bir diğer önemli farkı da video çekebilme şansına sahip olabilmesidir.

DSLR

DSLR Lens

Profesyonel fotoğrafçılığa adım atan veya adım atma yolunda olan tüm kullanıcıların DSLR makinelerle birlikte sıkça duyacağı bir diğer terim de DSLR lenstir. DSLR lens veya DSLR objektif, kameranın uç kısmında yer alan objektifdir. Nasıl ki harika fotoğrafları yakalamak için doğru zamanda ve doğru yerde bulunmak yada doğru ayarlamaları yapmak önem arz ediyorsa doğru alan ve çekim için doğru lensi kullanabilmekte o ölçüde önemlidir.

DSLR lenslerin tümü farklı özelliklere sahiptir ve bir fotoğrafçı olarak bunları tanımanız zamanla olacaktır. Hangi lensin size hangi detayı sunabileceğini bilmek tamamen profesyonellik meselesidir.   Çoğu zaman yakın çekimden yakalanmış aslan veya diğer yırtıcıların fotoğraflarını gördüğümüzde bunu çeken fotoğrafçıyı düşünürüz. Zira bu kadar yakından tehlikeye nasıl yaklaşıldığı ve bu yırtıcıların nasıl pozlandığı düşünmemek elde değildir. İşte bu fotoğrafların bir çoğu 500mm ve 1200mm sularında odak uzunluğuna sahip lensler sayesinde çekilmektedir.

Bu DSLR lensler sayesinde fotoğrafçı kilometrelerce uzakta olmasına karşın bizleri gördüğümüz zaman şaşırtan ve ne kadar tehlikeli olduğunu düşündüğümüz fotoğrafları çekebilmektedir. Aynı şekilde bir manzarada çok geniş bir alanı objektife sığdırmak istemeniz halinde 10-200mm geniş açı bir DSLR lens işinizi fazlasıyla görecektir.

DSLR lenslerin biz veya diğer siteler size yalnızca kısa mantığını anlatabilirler. Tam olarak lensler konusunda tecrübe kazanmak ve ihtiyacınız olan lensleri belirlemek sizin elinizde olan bir tasarruftur. Tarzınız, çekmek istediğiniz kareler ve profesyonelliğiniz ışığında kendinize en uygun lensleri tercih etmeniz çok daha kolay bir hal alacaktır.

DSLR Fotoğraf Makinesi

Fotoğrafçılıkla ilgilendiğinizde yaygın olarak SLR ve DSLR adı altında sunulan iki tip farklı ve kısmen birbirinden bağımsız fotoğraf makinesi tipi göreceksinizdir. DSLR'ın tanımı ve SLR ile aralarındaki farklara yazının başında değinmiştik. Farklardan yola çıkarak tanımlayacak olursak DSLR günümüz açısından çok daha kullanışlı kabul edilen, DSLR lenslerle birlikte kullanılabilen, dijital mekanizmalı fotoğraf makinelerdir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.