Giriş Yap / Kayıt Ol

Font, günümüzde dijital ortamda ve fiziksel ortamda kullanmış olduğumuz yazı tiplerinin genişlik, uzunluk ve tipi açısından bir isimle tanımlanmasına denir. Özellikle dijital dünya içerisinde bir doküman meydana getirirken, logo yaparken veya farklı tasarım işleri yaparken sıklıkla bir font ihtiyacı duyabiliriz. Fontlar bir yazıyı olağan şeklinden daha iyi göstermenin en basit ve zahmetsiz olan yoludur.

Yazılımdan, tasarıma kadar herkesin hayatı içerisinde mutlak bir yere sahip olan fontlar artık her yerde karşımıza çıkabiliyor. En basitinden bu okumuş olduğunuz yazı dahil bir font kullanıyor ve tüm harflerin aynı şekil ve tipte size aktarılmasını sağlayarak okumanın daha kolay bir hal almasına yardımcı oluyor.

Font

Font Bulma

Yeni ve farklı fontlar kullanarak bir şeyler meydana getirmek istiyorsanız font bulabileceğiniz birçok farklı adres bulunuyor. İnternet üzerinde özel girişim olarak kurulan sayısız font sitesi sizlere oldukça farklı ve popüler binlerce fontu ücretsiz olarak sunabiliyor. Bugün internet dünyasının en dev şirketlerinden olan Google dahi, internet kullanıcılarının faydalanabilmesi için ayrı ve özel bir Google Font Kütüphanesi sunmaktadır.

Şayet rastgele bir font değil de bir görsel üzerindeki fontu bulmak istiyorsanız o zaman da size https://www.myfonts.com/WhatTheFont/ isimli internet aracı yardımcı olabilir. Bu internet aracı üzerinden yükleyeceğiniz görsele dair detayları belirledikten sonra internet aracı sizin yerinize tarama işlemi gerçekleştiriyor ve fontun adını size kısa süre içerisinde verebiliyor.

Font Yükleme

Windows işletim sistemleri içerisinde font yüklemek oldukça basittir. Bir fontu indirdikten sonra Denetim Masası içerisinde yer alan Görünüm ve Kişiselleştirme seçeneğinden sonra Yazı Tipleri klasörüne giriş yapabilir, indirmiş olduğunuz fontu buraya atarak fontunuzun bilgisayarınıza yüklenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Apple’ın ürünü Mac içerisinde font yüklemek için ise indirmiş olduğunuz font dosyasını bilgisayarınızın  /Library/Fonts/ klasörünün içerisine atmanız fontun yüklenmesine ve daha sonradan kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.