Giriş Yap / Kayıt Ol

IIS (Internet Information Services), Microsoft tarafından meydana getirilmiş olan bir İnternet bilgi sunucusudur. Daha basite indirgeyecek olursak IIS, işletim sistemi olarak Windows tabanı kullanan web sunucularında bulunur ve Asp.Net web yazılımlarının kolaylıkla görüntülenmesine yardımcı olur. Asp.Net diliyle geliştirilen tüm uygulamalar IIS üzerinde yer alır ve aynı şekilde IIS ile birlikte çalıştırılabilirler.

IIS Sadece web sunucusu Windows tabanlı olan sunucuların içerisinde yer alır ve en güncel sürümü şuan için IIS 8 olarak bilinen sürümüdür. IIS’i kullanmak için ayrıca basit bir kurulum işlemini kendi bilgisayarınızın üzerine gerçekleştirebilir ve IIS’i localhost içerisinde kullanabilirsiniz.

IIS

IIS Kurulumu

IIS’i kendi localhost’unuzun içerisinde kullanmak istiyorsanız Windows işletim sistemine sahip herhangi bir bilgisayarınızın olması yeterlidir. Yalın, yani Windows tarafından sunulan tüm işletim sistemleri içerisinde IIS yer alır fakat pasif konumdadır. Bilgisayarınızın içerisinden Denetim Masası > Programlar > Windows Özelliklerini Aç/Kapat kısmına giriş yaptıktan sonra bu özelliklerin arasından IIS’i bulup aktive edebilirsiniz.

Diğer işletim sistemleri içerisinde ise IIS mevcut olmadığı için Visual Studio kullanılması veya uzaktaki bir Microsoft Windows tabanlı web sunucusuna bağlanmak gerekecektir.

IIS Download

İstediğiniz IIS versiyonunu aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz:

IIS Kullanımı

IIS’i Asp.net ile ilgili geliştirmeler yapacaksanız bu aşamada web yazılımlarını düzenlemek, geliştirmek ve görüntülemek için IIS’i kullanabilirsiniz. IIS’i local yani kendi bilgisayarınıza ait sunucu üzerinde çalıştırarak böylece uzaktaki bir sunucuya ihtiyaç duymaksızın Asp.net yazılımı yaratma ve geliştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
IIS nasıl açılır?

UZMANIN CEVABIBaşlat menüsünden Yönetimsel Araçlar'ın üzerine gelin ve Internet Information Services (IIS) Yöneticisi'ne çift tıklayarak IIS servisini açabilirsiniz.

IIS servisini ayrıca çalıştır bölümünden de açabilirsiniz. Bunun için çalıştır kutusuna "inetmgr" yazıp tamama tıklamanız yeterli.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
IIS nasıl kapatılır?

UZMANIN CEVABIDenetim Masası > Program ve Özellikler kısmından Windows özelliklerini aç veya kapat kısmına tıklayın. Açılan "Windows Özellikleri" penceresinden "Internet Information Services (IIS)" kutucuğundaki işareti kaldırın ve tamam butonuna tıklayın.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.