reklam
reklam

Lubuntu Nedir? Lubuntu Kurulumu ve Lubuntu İndir

Lubuntu, LXDE masaüstü ortamını kullanan ve Ubuntu Linux dağıtımı temelli olarak geliştirilen özgür işletim sistemi dağıtımıdır.  

Lubuntu, Ubuntu’nun varsayılan olarak sunulan Unity masaüstü ortamı yerine LXDE adı verilen çok daha hafif ve sistemi yormayan masaüstü ortamı sunmaktadır. Lubuntu’nun tasarlanmasının ardında yatan temel neden düşük sistem kaynağına sahip olan bilgisayarlar üzerine kurulması maksimum performans elde edilmesidir. Yapılan Benchmark testlerince de ortaya çıkan verilere göre Lubuntu, oldukça hafif bir dağıtım olan Ubuntu’nun dahi yarısı kadar sistem kaynağı tüketmektedir.

Tüm bu özelliklerini göz önüne alacak olursak Lubuntu hızlı, güvenli, yenilebilir ve kolay kurulumlu bir Linux dağıtımı arayan kullanıcıların tercih edebileceği en iyi Linux dağıtımlarından biridir. Lubuntu kurulumuyla birlikte bazı popüler ve ücretsiz olarak dağıtılan özgür yazılımlar da bilgisayarınıza yüklenmiş olarak gelir. Üstelik Abiword, Audacious, Gnumeric, MPlayer, Pidgin, XChat, ve Leafpad gibi yazılımlar Lubuntu ile zahmetsizce sahip olacağınız harika yazılımlardan sadece bir kaçıdır.

Lubuntu Kurulumu

Lubuntu’yu bilgisayarınıza kurmak için öncelikle Lubuntu’nun 32-bit veya 64-bit’lik sürümlerinden birini indirerek bootable CD veya USB haline getirmeniz gerekiyor. Sayfanın altında yer alan bir alt başlıktan Lubuntu’yu indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

  1. Lubuntu için gerekli ön yüklenebilir kurulum medyasını hazırladıktan sonra (CD, DVD veya Flash Bellek) bilgisayarınızı BIOS menüsünden kullanacağınız kaynağa göre birincil Boot seçeneğiyle ayarlayıp Lubuntu Live’ın çalışmasını sağlayın.
  2. Bilgisayarınız Lubuntu arayüzünü Boot ettiğinde “Install Lubuntu” seçeneğini tuşlayarak kurulum ekranına geçebilirsiniz.
  3. Bu ekranda sizden önce kurulum ve bilgisayar için dil seçeneği girmeniz istenecektir. Kullanmak istediğiniz dil seçeneğini seçip bir sonraki aşamaya geçin.
  4. Lubuntu’yu kurmak için sabit diskinizi bölümlendirin ve bilgisayarınızın RAM belleği gücü düşükse ayrıca SWAP yani takas alanı oluşturun. Takas alanını bilgisayarınızın RAM miktarı kadar belirleyebilirsiniz.
  5. Lubuntu ile birlikte 3. Parti yazılımları kurmak istiyorsanız karşınıza gelen ekrandan kurulum tikine tıklayın. Sisteminizde ekstradan 3. Parti yazılımlar ve kodeklerin yüklü olmasını istemiyorsanız bu adımda işaretleme yapmadan ilerleyin.
  6. Kurulumun sona ermesini bekleyin ve kurulum sona erdikten sonra bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını sağlayın.

Lubuntu İndir

Lubuntu’yu 32-bit veya 64-bit seçenekleriyle Ubuntu’nun resmi dağıtım sayfası üzerinden indirebilirsiniz. Doğrudan Lubuntu içi indirme sayfasına yönelmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al