Giriş Yap / Kayıt Ol
smmraja

Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz, ev kullanıcılarından kurumsal kullanıcılara kadar herkesi hedefleyen bir işletim sistemidir. Ubuntu şuanda Canonical Ltd. sponsorluğunda gelişimini devam ettirmekte olduğu gibi Ubuntu'yu kullanan insanların da yapmış olduğu yardımlarla hızla gelişip büyümektedir.

Ubuntu

Ubuntu Linux

Günümüzde Linux dediğimizde karşımıza birçok farklı dağıtım çıkacak olmasına karşın dünya üzerinde en aktif olarak kullanılan Linux dağıtımı Ubuntu'dur. Son raporlara göre 20 milyonu aşkın kullanıcısına sahip olan Ubuntu'nun kullanıcılarının sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ubuntu kullanıcılara tamamen masaüstü ortamı ile çalışma şansı sunuyor ve terminal ekranından korkan kullanıcıları olabildiğince bu ekrandan uzak tutmaya başarıyor.

Sürekli korkulan Linux kavramını değiştiren Linux Ubuntu, kendine ait yazılım deposu ve hoş grafik tasarımlarıyla günümüzün lisans ücreti karşılığında satılan işletim sistemleriyle kesinlikle yarışabilecek kapasitededir. Ubuntu'nun kullanım alışkanlıklarına göre de ayrıca diğer masaüstü sürümleri mevcuttur.

Ubuntu Kurulumu

Ubuntu tüm Linux dağıtımları içerisinde kuşkusuz en kolay kurulabilen işletim sistemidir. Zira Ubuntu en amatörden en profesyonele kadar herkese hitap eden ve fazlasıyla kolaylaştırılmış bir dağıtımdır. Ubuntu kurulum işlemi için tek yapmanız gereken Ubuntu'nun web sitesini ziyaret ettikten sonra sürüm seçimi yapmak ve bilgisayarınızın işlemci bitine uygun olan sürümü indirmek.

Daha sonra bu kalıbı bir CD/DVD medyası veya bir USB yardımıyla boot edilebilir şekilde yazdırabilir ve bilgisayarınızı boot menüden başlattıktan sonra Ubuntu'nun Türkçe kurulum ekranıyla karşılaşabilirsiniz. Linux dağıtımları arasında hiç şüphesiz en aktifi olan Ubuntu'nun ayrıca Türkçe destek sitesi ve destek sitesinin içerisinde kurulumu nasıl gerçekleştirebileceğinize dair daha detaylı bilgiler de yer almaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.