Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Masthead, anasayfada ve sitenin olabildiğince üst kısmında yer alan reklamlardır. Özellikle YouTube ile birlikte hem kullanıcıların hem de reklam verenlerin hayatına giren bu reklam türünü ünlü yapan yanı ise oldukça harekete geçirici ve etkili bir reklam olmasıdır. YouTube bir yayın platformu olarak çok çeşitli reklamlar sağlamakta, video önü ve içi reklamların yanı sıra alıştığımız banner reklamlara da bünyesinde yer vermekte. Fakat diğerleri kadar konuşulmuyor olsa da Masthead bu reklamların içerisinde oldukça parlak bir yere sahip.

İnsanları harekete geçirerek yüksek geri dönüş oranlarına sahip olmayı hedefleyen Masthead alanı çıktığı ilk günden, bugüne kadar başarı oranlarını gittikçe yukarı taşıyabildi. Özellikle hem mobil uygulamada hem de internet sitesinde sürekli olarak kullanıcılara sunulan bir alan olması ve başarı oranının yüksekliği Masthead reklam türünü birkaç adım öne taşımayı başarıyor.

Elbette her site kendisi için buna benzer bir reklam alanı oluşturabilir ve reklam alabilir. Ancak çoğu internet sitesi anasayfa konusunda YouTube kadar aktif olmadığı için bu reklam türünün adını bu denli duyurmasında YouTube’un etkisini görmemiz gerekiyor. Peki, platform bu işini nasıl yürütüyor ve bugünlere nasıl getirdi?

Masthead

YouTube Masthead

Site bu alanı ilk oluşturduğunda asıl düşünülen ve uygulanan her dil için ayrı ayrı kiraya verilecek bu alanlar üzerine günlük ya da haftalık olarak firmalarla anlaşılmasıydı. Fikir olarak uygun olsa da hem reklam bedellerinin çok yüksek olması, hem de firmaların bu alanda ancak marka bilinirliği çalışmaları yürütebilmeleri büyük bir sorun olmaya başladı. Çünkü bir firma YouTube’un anasayfasında yer alan bu kısmı bir haftalığına kiraladığında çok büyük görüntülenmelere ulaşabiliyordu ve markasını insanlara gösterebiliyordu, fakat hedef kitleye yönelik bir çalışma yapamadığı için çoğu zaman istediği verimi ya da geri dönüşü alamıyordu. Hem de böyle bir sitede alan kiralamanın maliyeti tahmin edebileceğiniz gibi oldukça yüksekti.

YouTube bu alanı da Bin Görüntülenme Başına Maliyet (BGBM) ile reklam verilebilen bir alan haline getirdi. Bu sürecin sonunda artık insanlar bu alana uygun reklamları oldukça uygun fiyatlarla ve kendi hedef kitlelerine erişebildikleri bir şekilde yayınlayabiliyorlar. YouTube Masthead reklamları bu bahsettiğimiz dönüşüm ardından çok daha cazip bir nokta olmaya başladı, çünkü yazının başında da belirttiğimiz gibi alan oldukça yüksek dönüşüm oranlarına sahip ve tabiri caizse izleyicilerin uğrak noktalarından birisi konumunda yer alıyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.