Giriş Yap / Kayıt Ol

Mockup, herhangi bir ürünün veya içeriğin örnek modelleme dosyasısıdır. Bu örnek modelleme dosyaları sayesinde içerikler değiştirilmesine karşın model kaybedilmeden tekrar ve tekrar farklı amaçlar için kullanıp farklı çalışmalar meydana getirilebilir. Mockup’lar internet dünyasındaysa sıklıkla daha kaliteli ve marka imajı yüksek olan görsel çalışmalar ortaya çıkartmak için kullanılır.

Mockup taslaklarına internet üzerindeki birçok grafik sitesi üzerinden erişebilir, bilgisayarınıza indireceğiniz ücretli veya ücretesiz mockup’lar sayesinde ihtiyacınız olan konsept görselleri elinizde imkan olsun veya olmasın kendiniz oluşturabilirsiniz. Daha fazla örnek mi lazım, tamam o zaman bir alt başlık ile devam edin.

Mockup

Mockup Örnekleri

Mockup’a dair aşağıda örneklere yer vereceğiz ancak basit bir mantıkla atmak gerekirse; özel tişört satıcısı olduğunuzu düşünün. Her tişört için tekrardan tasarım yapmak ve modelleme hazırlamak muhtemelen saatlerinize mal olacaktır. Oysa hazırlanan bir modeli Mockup haline getirdiğinizde sadece belirlenen bölümlerin içeriğinin değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu sayede her seferinde tekrardan tişört modelleme uğraşından kurtulmuş olur ve birkaç dakikalık uğraşla tişörtlerin içeriğini değiştirip sunuma hazır hale getirebilirsiniz. Mockup hakkında daha fazla örneğe ihtiyacınız varsa aşağıdaki 3 mockup örneğini inceleyebilirsiniz;

Aşağıda gördüğünüz Billboard aslında bir Mockup şablonu, bu şablonu kullanarak  Billboard’ın içerisine istediğimiz uygun boyutta başka bir görseli yerleştirebiliriz. Böylece sunum için elimizde sade bir görselden ziyade çok daha şık bir görsel olabilir.

Mockup

Bir başka örnek olan bu görseldeyse Mockup alanı, iMac’in ekran bölümüdür. Örneğin; yeni bir internet sitesi veya bir yazılım tasarladınız. Kuru kuruya bir görselle konuyu kapatmak yerine bu tarz bir mockup sayesinde daha kaliteli sunum çalışmaları çıkartabilmek mümkün olacaktır. Fotoğrafı biraz incelerseniz bunun bir mockup olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Mockup

Bu Mockup görselindeyse birden fazla düzenleyebileceğimiz model mevcut. Bilgisayar ekranı, not defterlerinin üzeri ve kartvizitlerin tümü aslında birer mockup. Yani, bu modellerin içeriğini istediğimiz bir başka görselle değiştirebilmemiz mümkündür.

Mockup

Gördüğünüz üzere Mockup’lar sunuş görsellerini çok daha çekici hale getirmenin ve kaliteli grafik çekimleri için elinizde imkanınız olmadığında kullanabileceğiniz en kestirme şablonlardır.

Mockup Nasıl Kullanılır?

Mockuplar genellikle grafiklerin en çok tercih ettiği grafik yazılımı olan Adobe Photoshop için tasarlanır ve bu taslaklar .PSD uzantısına sahip olurlar. Bu şekilde bir Mockup’ı açtığınızda düzenlemeniz için takip etmeniz gereken adımlar her birinde farklı olabilir. Çoğunlukla Smart Object adı verilen sistem kullanılır. Bu tür mockup’larda;

  • Mockup dosyasının katmanları arasında değiştireceğiniz katmanı bulun.
  • Çift tıklayarak katman ayrı bir sekme olarak açılacaktır. Şimdi kullanmak istediğiniz görseli yerleştirip, uygun şekilde boyutlandırın.
  • Menü yardımıyla veya klavyenizden CTRL + S kısayol tuşunu takip ederek işleminizi kaydedin.
  • Sekmeyi kapattığınızda görselinizin mockup modeline işlenmiş olduğunu göreceksiniz.
  • Bu adımları mockup’ın düzenlenebilir tüm katmanları için uygulamayı unutmayın.
  • Düzenleme işleminiz tümüyle bittiğinde görseli “Web için Kaydet” veya diğer kayıt yöntemleriyle dışarıya aktarabilirsiniz.

Kerem avatar
Kerem
Selamlar, mcokup kullanırken, uygulama alanının boyutunu değiştirmek mümkün mü? Kare alanı dikdörtgen yapmak gibi

UZMANIN CEVABIKullandığınız Mockup dosyasına göre bu sorunun cevabı değişir. Eğer içindeki düzenlemeler, efektler ve gölgelendirmeler gibi detaylar uygun ise sorun olmayacaktır. Yine de genelde Mockup'lar standart kalıplar için hazırlanırlar. Birçok mockup'da bahsettiğiniz şeyi yapabilmek için uzun işlemler gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.