Giriş Yap / Kayıt Ol

MozCast, MOZ tarafından oluşturulan ve Google üzerinde yapılan algoritma değişikliklerini günlük ve anlık olarak aktaran bir internet sitesidir. Hava durumu olarak şekillendirilen ve eğlenceli bir araç konseptine sahip olan MozCast ile Google’da algoritma değişikliği yapılıp yapılmadığını veya yapılan bu algoritma değişikliğinin ne büyüklükte gerçekleştirildiğini anlayabilirsiniz.

MozCast

MozCast tamamen ücretsiz bir internet aracıdır ve MozCast’i kullanmak için üye girişi yapmanıza gerek yoktur. MozCast günlük olarak sunduğu raporların yanı sıra son 30 güne dair raporları sitenin alt kısmında son beş güne dair raporları da sitenin sol menüsünden kullanıcılarla paylaşmaktadır.

MozCast Kullanımı

Google üzerinde yalnızca 2010 yılında yapılan algoritma değişikliklerinin 512 adet olduğunu biliyor muydunuz? Bu her yıl çok fazla sayıda algoritma güncellemesinin yapıldığı ve yapılan bu güncellemelerin SEO çalışmalarını da doğrudan etkileyebileceği anlamına geliyor. Önemli bir SEO çalışması gerçekleştirmeden önce veya sitenizin Google üzerindeki durumuyla ilgili olarak tahminler yürütmek istediğiniz MozCast’i kullanarak yaşanan index değişikliğinin nedenini kolayca anlayabilir ve algoritma değişikliklerinden ne şekilde etkileneceğiniz hakkında çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

MozCast’in konsepti ilk bakışta biraz farklı görünse de kullanımı son derece kolaydır. Her gün sunulan hava raporlarındaki hava derecesi ne kadar yüksekse Google üzerinde gerçekleştirilen algoritma değişikliği de o kadar köklü demektir. Derecelerin çok çok yüksek olması Panda ve Penguen güncellemesi gibi bir güncellemeye işaret edecek ve bu ipucu index’lerinizde yaşanan dalgalanmanın nedeni hakkında sizi fikir sahibi yapacaktır.

MozCast’i daha eğlenceli hale getirmek için aracın yapımcıları Google üzerindeki algoritma ve sıralama değişikliklerini hava durumuna benzetiyorlar. Aslında bu hava simgeleri sadece işin esprisi ve daha eğlenceli bir konsept meydana getirmekten ibaret ancak hava durumu simgeleri de yaşanan güncellemeler konusunda sizi fikir sahibi yapabiliyor.

Örneğin çok sıcak veya fırtınalı havaları gördüğünüzde Google üzerinde ciddi değişimlerin meydana geldiği sonucuna varabilirsiniz. Bunun dışındaki hava simgeleri pek bir işe yaramayacak ancak dereceler size Google’daki havanın durumunu her daim gösterecektir. 

MozCast’i daha etkin şekilde kullanabilmek için MozCast’in çalışma mantığı alt başlığına göz atmanız ve MozCast’i tanımanızı şiddetle öneririz. Böylece her ufak değişimde MozCast aracının size neler söylemek istediğinden de haberdar olabilirsiniz.

MozCast Nasıl Çalışıyor?

MozCast’in arka planında birçok Webmasterın sandığının aksine manuel bir düzen bulunmuyor. Her şey otomatik olarak çalışan bir sistemden ibaret ve bu sistem her 24 saatlik dilimde bir aynı işlemleri tekrardan gerçekleştiriyor. Yani, MozCast üzerindeki hava durumu yansımaları sistem tarafından otomatik olarak belirleniyor. İyi ama MozCast bu değişiklikleri nasıl ve hangi kriterlere göre algılıyor?

MozCast özenle seçilmiş 1,000 global anahtar kelimenin ilk 10 Google sonucunu inceliyor. Lokasyon sorununun aşılması için bu anahtar kelimeler her gün aynı lokasyon üzerinden sistem tarafından inceleniyor ve bu 1,000 anahtar kelimenin ilk 10 sonucu üzerinde meydana gelen değişiklikler bir veri olarak sistemde toplanıyor.

Her gün bir önceki gün ile sıralama durumu karşılaştırılıyor ve sıralamaların arasında meydana gelen farklılıklar öne çıkarılıyor. Daha sonra bu veriler hava durumu ve derecelerle MozCast üzerinden biz webmasterlara yansıtılıyor.  Normal ve son derece sıradan günlerde hava sıcaklığının ortalama 70°F olduğu gösteriliyor. 

Buna göre sıralamalardaki ilk 10 üzerinde her değişiklik meydana geldiğinde bu değişiklikler hava durumu derecesine yansıtılıyor ve bu değişiklik de bizlere meydana gelen algoritma ve ciddi sıralama değişiklikleri hakkında bilgi sunmuş oluyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.