Giriş Yap / Kayıt Ol

PA (Page Authority), Moz tarafından oluşturulan özel bir algoritmayı kullanarak, sayfaların arama sorgusu sonuçlarında (SERP) nasıl performans göstereceğini ölçümlemeye yardımcı olan SEO skorudur. PA skoru oluşturulurken, Moz’un algoritması; Mozscape web index’leri, link sayısı, sayfanın bounce rate oranı, içeriğin görüntülenme süresi, MozRank ve MozTrust gibi faktörleri göz önüne alır. Moz’un sıkça kullanılan diğer SEO skoru Domain Authority (DA) gibi PA değeri de makine öğrenimli model ile çalışarak en iyi sonucun elde edilmesi sağlar.

DA değeri ve PA değeri arasındaki en önemli fark; DA’nın alan adı seviyesinde, PA’nın ise sayfa seviyesinde bir skor olmasıdır. DA alan adı ve alt alan adlarıyla ilişkilendirilerek ortaya çıkarılır. PA ise sadece spesifik sayfa, kategori ya da içerik sayfalarıyla ilişkilendirilir. Yine de PA değeri hesaplanırken Moz’un kullanmayı tercih ettiği metodoloji DA ile neredeyse aynıdır. PA değeri belirlenirken birçok kriter göz önüne alınarak sayfanın diğer sayfalarla karşılaştırıldığında nasıl performans göstereceği karşılaştırılır.

PA

Moz, Spesifik bir sayfa için PA değerini belirlerken 0 ile 100 arasında puanlama sistemi kullanır. Page Authority’nin hesaplanmasında kullanılan teknik detaylar gereği PA değerleri en iyi performansı karşılaştırma kriteri olarak kullanıldığında gösterir. Bir karşılaştırma kriteri olarak PA değerini yüksek veya düşük olarak derecelendirmek manasız olacaktır. DA tüm alan adı ve alt alan adları için önemlidir ve diğer benzer sayfalar incelenerek DA hakkında iyi ya da kötü şeklinde yorum yapılabilir ancak PA sadece hedef sayfalarla karşılaştırma kriteri olarak kullanılmalıdır.

Page Authority Yükseltme

Page Authority değeri hesaplanırken Domain Authority ile aynı adımlar takip edilir ancak PA hesaplaması alan adı bazında değil sayfa bazında gerçekleştirilir. PA değeri hesaplanırken Mozscape Web index’leri, sayfanın sahip olduğu bağlantılar, bağlantıların kalitesi, MozRank, MozTrust ve 40 farklı faktör göz önüne alınır. Üstelik makine öğrenimli olarak çalıştığı için Moz’un PA sistemi maniple etmek sanıldığından daha zordur.

Moz, sayfaları 0 ile 100 arasında derecelendirmeli sisteme göre puanlar. Arama motorlarında otoritesi daha yüksek olan sayfalar yüksek PA puanı alırken, düşük sayfalar daha küçük değerler alır. PA değeri 20 olan bir sayfanın 30 değerine ulaşması, PA değeri 70 olan bir sayfanın 80 seviyesine ulaşmasından daha kolaydır. Sayfa seviyesinde skor olması nedeniyle PA değerini yükseltmek de en az DA değerini yükseltmek kadar zordur. Moz’un önerilerine göre PA değerini yükseltmek için sayfanın link profilini güçlendirmek, kaliteli ve güçlü link bağlantıları edinmek gerekiyor. Bu güçlü bağlantılar sayesinde arama motorlarının gözünde sayfalar güven oyu kazanmış oluyor. 

Page Authority Sorgulama

Sayfalarınızın Page Authority değerlerini sorgulamak için PA skoru uygulamasının sahibi olan Moz’un kendi analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Moz ekosisteminde yer alan birçok araç PA değerini saniyeler içerisinde sorgulayabilir. Ücretsiz olarak Open Site Explorer aracını kullanabileceğiniz gibi Moz’un ücretsiz SEO toolbar’ı MozBar ile de Page Authority sorgulaması yapabilirsiniz. Bunların dışında Moz’un Keyword Explorer ve Moz Pro araçlarıyla da Page Authority sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.