Giriş Yap / Kayıt Ol

Pazaryeri, çeşitli satıcıların bütün satış ve pazarlama işlemlerini yürütebildikleri e-ticaret site projelerine verilen isimdir. Bu siteler tek başlarına satıcı olmadıkları, sermayelerin bir araya gelmesiyle ürün listelerini oluşturdukları için çok daha geniş ürün yelpazelerine sahiptirler. Aynı zamanda organizasyon olarak çok daha kompleks bir yapıya sahiptirler. Buna rağmen Pazaryeri projeleri diğer e-ticaret sitelerine göre çok daha büyük platformlar haline gelmeyi başarmışlardır. Dünyanın en büyük E-ticaret sitelerinden olan Amazon ve Aliexpress siteleri buna örnek gösterilebilir. Yine ülkemizin adı en çok duyulduk platformlarından N11 ve Hepsiburada siteleri de pazaryeri özelliğindedirler.

Bir pazaryeri, satıcılarına kargo anlaşmalarını sağlarken, onların ürünlerini çeşitli algoritmalarla bir araya getirir. Bu sayede aynı ürünü satan 2 firma birbirleriyle rekabet edebilir hale gelmiş olur. Aynı zamanda garanti, iade gibi prosedürlerde de müşterilere belirli standartlar sağlamayı amaç edinen bu alanlarda, müşteriler alışveriş yaptıkları mağazalara puan ve satış sonrası yorumlar yaparak daha sonra alışveriş yapacak olanlara yönergeler oluştururlar ve iyi satıcıları öne çıkartırlar.

Mağazalar için bu projelerin önemi ise oldukça basittir. Kendi e-ticaret organizasyonlarını kurmaları, büyütmeleri ve belirli yerlere getirmeleri gibi iş ve harcama yüklerini bir kenara bırakabilirler. Tüm bunları ve rekabetin daha yoğun olduğu diğer başlıkları düşünmeksizin satışlarına odaklanabilirler. Bu da bizi yeni bir kavramla daha tanıştırır, ‘Pazaryeri Entegrasyonları’.

Pazaryeri

Pazaryeri Entegrasyonları Nedir?

Günümüzde mağazalar pek çok sitede aynı anda yer almaya çalışıyorlar. Bu da işin takip kısmını oldukça zor bir hale getiriyor. Çünkü organizasyonun çapı daha küçük ölçekteki girişimlerin uğraşabileceğinden daha büyük bir hale geliyor. Dolayısıyla pazaryeri entegrasyonları yapılmasını sağlayan programlar hayatlarımıza dâhil oluyor. Bu uyum programları birçok siteye kolay yoldan ürün ekleyebilmemizi, fatura kesebilmemizi, ön muhasebe yapabilmemizi sağladığı için tercih ediliyor. Yani tek bir program üzerinden pek çok işimizi yapabiliyor oluşumuz bu 3. Parti programları öne çıkartıyor diyebiliriz.

Çalışma mantıklarını da basit bir örnek ile anlatalım. Örneğin bir temizlik malzemesi satıyorsunuz, ürünlerinizi en başta “E-Ticaret ne güzel şey” tavsiyelerine uyarak kendi sitenizde listelediniz. Bu yazılımlardan birisini alarak, sitenize yüklediğiniz bütün ürünleri N11, Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor ve Amazon sitelerine de yükleyebiliyorsunuz. “Ürün çeşidim zaten az, bununla ben uğraşırım” diye düşünüyor olabilirsiniz, bu noktada da programlar ön muhasebeden depo kontrolünü sağlıyor olmalarına kadar yaptıkları diğer kolaylıkları öne çıkartıyor. Elbette entegrasyon işlemlerini elle yapıp, daha sonrasında kontörlü de manuel olarak gerçekleştirmeniz mümkün.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.