reklam
reklam

Shareware Nedir? Shareware Anlamı ve Shareware Programlar

Shareware Nedir? Shareware Anlamı ve Shareware Programlar

Shareware, birçok kişinin bildiğinin aksine ücretsiz değil, kısıtlı kullanımlı yazılım demektir. Yazılım geliştiricileri geliştirmiş oldukları programlarını tüketiciye sunmak için öncelikle yazılımlarının neler yapabildiklerini göstermek isterler. İşte bu durumda yazılımlarını kısıtlandırılmış özellikleri veya kısıtlandırılmış süresiyle birlikte tüketiciye sunarlar. Tüketiciler kısıtlı özelliklerle kullandıkları bu programın tam sürümünü kullanabilmeleri için yada sürenin dolumunda kullanıma devam etmeleri için yazılımın lisansı satın almak zorundadırlar.

Shareware Anlamı

Shareware, kısa süreli veya bölünmüş yazılımlar anlamına gelir. Yani bu yazılımlar sadece kısıtlı bir süre boyunca sizin kullanımınıza açık olacaktır. Kimi yazılımlar tüm fonksiyonlarıyla birlikte yalnızca belli bir süre aralığında size deneme sürümü sunarken kimi yazılımlarda kısıtlı fonksiyonlarla sonsuz kullanım hakkı sunabilmektedir. Yani kelimenin içerisinde her ne kadar “paylaşım” kelimesi geçiyor gibi görünse de bu yazılımlar Freeware yazılımlarda olduğu gibi ücretsiz değildirler.

Shareware Programlar

Shareware programlara verebileceğimiz en yaygın örnek Adobe Photoshop yazılımı olacaktır. Photoshop da ilk 30 günlük kullanım boyunca size bir deneme süreci tanır. Bu süreç içerisinde herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmayacak olmanıza karşın 30 günlük deneme süreci sona erdiğinde yazılımı kullanmaya devam edemeyeceksinizdir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al