Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Truva Atı (Trojan Horse) güvenli görünen ancak giriş yaptığı sistemin arka planına sızarak bilgisayarda olan biten tüm verileri internet korsanlarına sunabilen virüs ve casusluk yazılımlarıdır. Truva atı bulaşmış bir bilgisayarda şifre girerek kişisel hesaplarınızı açmak ve hatta bilgisayarı açık ve internete bağlı vaziyette tutmak dahi büyük risk teşkil etmektedir.

Truva Atı Efsanesi

Truva Atı veya evrensel adıyla Trojan Horse ismi geçmişte yaşanıldığına inanılan bir efsaneden almaktadır. Efsaneye göre Antik Yunan’da tahtadan bir at yapılıyor ve bu atın içerisine Yunan askerleri yerleştiriliyor. Daha sonra bu zararsız ve son derece modern görünümlü at Troy şehrine hediye ediliyor. Gece olunca atın içerisinden çıkan askerler kapıları açarak orduların kolayca içeriye girmesini sağlıyor ve Yunan askeri tarafından Troy şehri çok kısa sürede ele geçiriliyor.

Bilgisayarlarımızda da Truva atı barındıran dosya ve yazılımlar aslında tamamen zararsız dosya imajı verilerek saklanmıştır. Lakin tek bir defa dosyanın çalıştırılması Truva atının siteminize giriş yapması için yeterlidir. Truva atı sisteme girdikten sonra sürekli olarak arka planda çalışmaya devam eder ve bilgisayar online olduğu anda yada belirlenen özel saat aralıklarında Truva atının oluşturucusuna raporlar gönderir. Truva atı yardımıyla sadece veriler ele geçirilmeyebilir, eğer yazılım profesyonel bir yazılımsa web kameranız farkında olmadan açılabilir ve kameranızdan görüntü elde edilebilir.

Truva Atı

Truva Atı Virüsü

Truva atı virüsünün de farklı amaçlarda kullanılmak üzere farklı şekilleri geliştirilmektedir. Aşağıdaki basit tanımlardan da anlayabileceğiniz üzere tüm Truva atları aynı değildir ve aynı amaçlar için kullanılmazlar.

  • Backdoor Trojan: Sistemin içerisinde sürekli açık kapı oluşturmak için kullanılan Truva atlarıdır. Böylece korsanlar istediği bir zamanda tekrardan kurbanın sistemine giriş yapabileceklerdir.
  • Downloader: Bu Trojan yardımıyla kurbanın bilgisayarına zararlı dosyaların indirilip, açılması hedeflenir. Downloader Truva atları yardımıyla çok kısa sürede kurbanın bilgisayarı virüs dolu bir bilgisayara çevrilebilir ve sistemin tamamen çalışmaz hale gelmesi için zararlı yazılımlar indirilebilir.
  • Infostealer: En yaygın kullanılan Trojan şekillerinden biridir. Bu Trojan yardımıyla kurbanın bilgisayarında yer alan verilerin ele geçirilmesi hedeflenir.
  • Remote Access Trojan (RAT): En zararlı Truva atı virüsüdür. Bu virüsler oldukça küçüktür ve tamamen saldırganın kontrolü altındadırlar. RAT’ı kullanan saldırgan bilgisayar üzerinde sürekli olarak tam kontrol sahibi olabilmektedir.
  • Destructive Trojan: Yok edici Truva atı olarak bilinen bu virüs sistem üzerindeki dosyaları silme amacıyla geliştirilmiştir. Bu Truva atı bulaştırıldığı sistem içerisinde yer alan tüm dosyaların veya belirli dosyaların silinmesi hedefler.
  • Proxy Trojan: Kurbanın bilgisayarı üzerinden aktiviteler yapmasına yardımcı olan Truva atıdır. Bu Truva atı sayesinde saldırgan ne kadar riskli işlem varsa tümünü kurbanın bilgisayarı üzerinden gerçekleştirir. Özellikle gerçekleştirdiği illegal aktiviteleri gizlemek isteyen internet korsanları sıklıkla bu Trojan’ı kullanarak masum bilgisayar kullanıcıların suçlu bulunmasına neden olmaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.