reklam
geroxy

UDID Nedir? UDID Kaydı Sorgulama ve UDID Kaydı Yapmak

UDID Nedir? UDID Kaydı Sorgulama ve UDID Kaydı Yapmak

UDID (Unique Device Identifier), 40 karakter uzunluğunda 20 byte’dan oluşan bir HEX sayı kümesidir. Apple’ın iOS işletim sistemini kullanan cihazlarının tümünün kimliği olarak kabul edilen bu numaralar Apple tarafından sağlanan özel imtiyazları kullanabilmek ve cihazınızın tanımlanması için kullanılır. Yani, bir nevi UDID kimliğiniz kullanmış olduğunuz cihaza ait Apple tarafından oluşturulmuş bir seri numarasıdır.

UDID numaraları sıklıkla Apple uygulama geliştiricileri tarafından uygulamalarını kendi cihazlarında deneyebilmeleri ve yeni beta sürümündeki işletim sistemlerini test etmesi amacıyla kullanılır. Apple Developer olan bir kullanıcı 100 cihaza kadar UDID numarasını Apple Developer Center’dan tanımlayarak bu cihazlarda iOS sistemlerinin betasını deneyerek uygulamalarını yeni işletim sistemi sürümü üzerinde deneme şansına sahip olur. 

Bu sayede geliştiriciler henüz yeni işletim sistemi sürümü yayınlanmadan önce uygulamalarını test etme ve ortaya çıkan uyumsuzlukları yenileme şansına sahip olur. Her geliştiricinin yalnızca 100 kayıt yapabileceğini söylemiştik. Eğer UDID değeri Apple Developer Center’a bir kere girilir ve daha sonradan silinirse cihaz beta işletim sistemi sürümünde takılı kalabilir ve normal işletim sistemi sürümü güncellemelerini alamayabilir.

UDID Kaydı Sorgulama

UDID Kaydınızı öğrenmek için iOS cihazınızı USB kablosu yardımıyla iTunes yüklü Windows bir PC’ye veya OS X kullanan bir Mac’e bağlayabilirsiniz. iTunes’un özet bölümünden cihazınıza dair yer alan bilgilerin hemen altında 40 haneden meydana gelen UDID numaranızı görebilirsiniz. 

UDID Kaydı Yapmak

UDID Kaydı yaparak iOS’in beta sürümlerini ve beta sürümlerinde uygulamalarınızı test etmek için elinizdeki cihazların UDID değerlerini Apple Developer Center aracılığıyla Apple’a bildirmeniz gerekir. Bu bildiriyi yalnızca Apple geliştiricisi olan ve Apple Developer hesabı sahibi olan kişiler yapabilmektedir.

Eğer Apple geliştiricisi kaydınız yoksa yıllık ödeme karşılığında Apple geliştiricisi hesabını satın alabilirsiniz. Eğer hesap satın almak istemiyorsanız tanıdığınız bir geliştiricinin UDID numaranızı tanımlamasını isteyebilirsiniz. Bazı platformlarda UDID kaydı ücret karşılığında da yapılıyor ancak UDID kayıtlarını geliştiriciler istedikleri zaman hesaplarından kaldırabilme şansına sahiptir. 

Ödemenizi yapıp UDID kaydınızı yapmayabilir veya yapıp birkaç gün sonra kaldırabilirler. Bu nedenle ya kendinize ait bir geliştirici hesabı edinin ya da güvendiğiniz yakın çevrenizden biri aracılığıyla cihazınıza UDID kaydı yaptırarak iOS’in beta sürümlerini kullanmaya başlayın.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al