Giriş Yap / Kayıt Ol

Veri Kaybı (Data Loss), herhangi bir işlem veya etki sonucunda verilerin ulaşılamaz hale gelmesidir. Veri kaybının yaşanması için verilerin silinmesi, yanlış şekilde düzenlenmesi, kullanıcı veya yazılımlar tarafından meydana getirilen geçersiz işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Veri kayıpları başta kişisel kullanıcılar olmak üzere her tip şirket ve kurumun dikkatini çekmeyi başarabilecek derecede büyük kayıplar demektir. Özellikle dijital dünyada yaşadığımızı ve verilerimizin artık tamamen sanal sunucular üzerinde yer aldığını düşünecek olursak veri kaybı, bir işletme veya kişinin tüm çalışmalarının yarıda kalmasına neden olabilir.

Veri kayıplarında yaşanan kaybın ne kadar ciddi olduğunu tahmin etmekse basit bir bilgisayar kullanıcısı için çok kolay olabilir. Örneğin bir bankanın tüm veri tabanı kayıtlarının meydana gelen bir saldırı sonucunda tümüyle silindiğini hayal edin. Evet, bu banka artık hangi müşterisinin kendisine ne kadar borçlu olduğunu bilmiyor olacağı gibi hangi müşterisinin ne kadarlık varlığının da kendisinde bulunduğunu bilemeyecektir.

Veri Kaybı Nedenleri

Kişisel veya kurumsal olarak kullanıcıların veri kaybına uğramasının birçok çeşitli nedeninden bahsedebiliriz. Öncelikli olarak bir veri kaybının yaşanmasının nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Verilerin bozulması
  • Verilerin kasıtlı olarak veya yanlışlıkla bir sistem kullanıcısı yada internet korsanı tarafından silinmesi
  • Gerçekleştirilen saldırısı sonucunda verilerin ele geçirilmesi ve sistem üzerinden silinesi yada şifrelenmesi
  • Veri kaybı yaşatmak amacıyla geliştirilmiş bir virüsün sisteme dahil olması
  • Sabit diskin fiziksel olarak darbeye maruz kalması veya çalınması

gibi durumlar, veri kayıplarının yaşanmasının en önemli nedenlerini oluşturmaktadır.

Veri Kurtarma Yolları

Kaybedilen bir veriyi kurtarmak için denenebilecek bir çok yol mevcuttur. Verilerin yitirilme şekli, verilerin silindikten veya değiştirildikten sonra üzerine tekrardan yazılması gibi birçok etken de verilerin kurtarılma şansını doğrudan etkilemektedir. Peki, kaybedilen bir veriyi nasıl kurtarabiliriz? Ve kayıp verileri, silinen dosyaları kullanmak için hangi yöntemlerden faydalanmamız gerekir?

1- Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Edin

Windows, silinen verilerin sahipleri tarafından tekrardan kurtarılması istenme ihtimaline karşın oluşturduğu Geri Dönüşüm Kutusu yardımıyla yanlışlıkla silinen verileri kurtarmaya yardımcı oluyor. Elbette bu en temel yöntem ancak yeni bir bilgisayar kullanıcısıysanız belki bu detayı atlıyor olabilirsiniz. Geri dönüşüm kutusu üzerinden istediğiniz veriyi tut sürükle ve bırak yöntemiyle kurtarabilirsiniz. Geri dönüşüm kutusu değiştirilen verilerde işe yaramıyor olsa dahi silinen ve özellikle yanlışlıkla silinen verileri kurtarmak için biçilmiş kaftan.

2- Yedeklerinizi Kullanın

Eğer bilgisayarınızda sürekli olarak kullandığınız bir yedekleme yazılımı varsa, bu yedekler yardımıyla bilgisayarınızı veri kaybı yaşamadan önceki tarihe geri yükleyebilir ve önemli verilerinizi tereyağından kıl çeker gibi kurtarabilirsiniz. Eğer şimdiye kadar herhangi bir yedekleme yazılımı kullanarak verilerinizi yedeklemediyseniz üzülmeyin, belki bu yazıyı okuduktan sonra artık yedekleme yazılımı kullanmayı veya el ile yedek almayı alışkanlık haline getirip, gelecekte yaşayacağınız veri kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

3- Kurtarma Yazılımlarını Deneyin

Kurtarmak istediğiniz verilerinizi geri dönüşüm kutusundan dahi sildiyseniz, istediğiniz verileri kurtarmak için yazılımlara başvurmanız şart. Silinen verileri kurtarmak için tercih edebileceğiniz birçok farklı yazılım var ancak kullanıcıların yorumlarıyla da en çok sevilen ve başarıya ulaşan veri kurtarma yazılımı olarak Recuva isimli programı önerebiliriz.

Recuva özellikle kaybettiğiniz fotoğrafları bulma konusunda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Tıpkı Recuva benzeri diğer yazılımları kullanarak da farklı türdeki dosyaları kullanmak için kurtarma operasyonları gerçekleştirebilirsiniz.

4- Profesyonel Destek Alın

Eğer verileriniz son derece önemliyse ve bireysel çabalarınızla bu verilerinizi kurtaramıyorsanız, işinin profesyoneli veri kurtarma merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Veri kurtarma merkezleri, harddiskiniz üzerinden işlem yaparak diskinizin kurtarılması için çeşitli işlemler gerçekleştirirler. Uzman yazılım ve donanımların kullanıldığı veri kayıpları, veri merkezlerinde kolayca kurtarılabilir. Bu yol size belki biraz pahalıya mal olacaktır ancak verilerinizi büyük oranda kurtarmanın yanında bu desteğe vereceğiniz ücretin lafı bile olmayacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.