Giriş Yap / Kayıt Ol

WAV, ilk defa IBM ve Microsoft tarafından geliştirilen ve Microsoft Windows 95 işletim sistemi sürümüyle birlikte kullanılmaya başlanan dijital ses dosyası formatı ve uzantısıdır. Windows 95 ve sonrasındaki yıllarda WAV dosyaları oldukça uzun bir süre yaygın olarak tercih edilen ses dosyaları olmuştu. Birçok kullanıcı müzikleri WAV dosya formatı şeklinde depoluyor ve oynatıyordu.

WAV

Uzun yıllar boyunca kullanılan WAV uzantılarının daha sonraki aşamada yerini MP3 ve WMV adı verilen dosyalar almaya başladı. WMV dosyası ise yine Microsoft tarafından üretilen bir diğer farklı dosya formatıydı ancak WAV kadar büyük başarı yakalayamayan WMV dosyaları MP3 karşısında popülerliğini yitirdi.

Günümüzde artık WAV dosyaları neredeyse hiç denecek kadar az tercih ediliyor. Vakti zamanın mobil cihazlarında desteklenen ses uzantısının WAV olmasının da yine WAV dosyalarının bu denli popüler olmasında hiç kuşkusuz payı büyüktür.

WAV Dosyası Açma

WAV dosyasını birçok popüler medya oynatıcısı programla çalıştırabilirsiniz. Bilgisayarınızda eğer Windows Media Player veya benzeri bir program yer alıyorsa yine bu tip oynatıcılar da WAV dosyalarını çalıştırabilirler. Eğer bilgisayarınızda WAV dosyasını destekleyen bir medya oynatıcısı yer almıyorsa, aşağıdaki medya oynatıcılarından herhangi birini indirip, bilgisayarınıza kurduktan sonra WAV dosyalarını oynatabilirsiniz;

WAV Track Midir?

Hayır, teknik olarak WAV dosyaları Track yani bir Ses CD’sinin ögeleri değildirler. Ses CD’leri daha çok yaygın olarak kullanılan MP3 dosya formatından oluşturular ve WAV harici farklı bir uzantıya sahiptirler. Genellikle eski bir dosya formatı olması nedeniyle birçok kişi WAV dosya formatını gördüğünde bu dosyaların birer Track olduğunu varsaymakta ve hata yapmaktadır. WAV özgün ve farklı bir ses dosyası formatıdır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.