Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Webmaster Tools, internet üzerindeki web sitesi sahibi ve yayıncıların sitelerinin kontrolünü ele almaları ve bazı metriklere ulaşıp, sitelerine dair Google ayarlarını yapabilmeleri için geliştirilmiş webmaster araçları ve merkezidir.

Webmaster Tools üzerinden web sitesi sahipleri kendilerine ait olan internet sitelerini Google’ın belirlemiş olduğu herhangi bir doğrulama yöntemini kullanarak doğrularlar. Bu aşamadan sonra Google bu doğrulanmış web siteleri üzerinde bazı ayarlamalar yapmaya, web site haritaları göndermeye olanak tanır.

Webmaster Tools

Webmaster Tools API

Webmaster Tools'un API desteğiyle birlikte birçok PHP ve diğer yazılım dillerinde geliştirme yapan yazılımcılar Webmaster Tools'dan desteğinden faydalanabilirler. Bu API desteği sayesinde çoğu zaman web yazılımlarını daha kapsamlı ve daha gelişmiş bir hale getirebilirler.

Google Webmaster Tools’un API desteği hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Google’ın bu konuda geliştiricilere yönelik hazırlamış olduğu https://developers.google.com/webmaster-tools/ internet sayfasını ziyaret edebilir ve rehberde belirtilen maddeler hakkında yardım alabilirsiniz.

Google Gibi Getir

Web sitesi sahiplerinin en büyük sıkıntılarının başında yeni eklediği bir içeriğin indexlenme (Google sıralamasına girme) süresinin çok uzun olması yer alıyor. Google gibi getir ise bu duruma yönelik geliştirilen en büyük araçlardan biridir. Esasen Google Gibi Getir aracının asıl özelliği web sitenize ait bir sayfayı Google botlarının gözünden taramak ve hata olup olmadığını algılamaktır.

Tabii, tarama sırasında bunu test edebildiğimiz gibi aynı zamanda hatasız şekilde taranan sayfaları da yine Google’ın dizinine gönderebilme hakkına sahibiz. Google gibi getir’in iki farklı fonksiyonu bulunuyor. Biri basit bir sayfayı getirmek iken biri de ana sayfayı getirme özelliğidir.

Ana sayfayı google gibi getir ile taratma işlemi sadece web sitesi üzerinde büyük deişiklikler meydana getirildiği zamanlarda önerilir. Bunun dışında kalan durumlarda ve özellikle index hızı gibi sorunlarda normal olarak web sitenize dair bir URL’yi göndererek hem tarayabilir hem de Google dizinine hızlıca gönderebilirsiniz.

Google gibi getir’de ana sayfayı getirmek için aylık 10 limit bulunurken web sitenize ait sayfalar ve diğer URL’ler için ise kullanabileceğiniz aylık 500 limit bulunuyor.

kenangenc avatar
kenangenc
merhaba sayın yetkili. www.firmasepeti.com sitesinin sahibiyim. web master tools yönetici kısmına girince tarama hataları kısmında sitemin eksi versiyonundaki sayfaları bulunamadı hatası olarak veriyor. bu hatalı sayfaları tpolu halde nasıl kaldırabilirim

UZMANIN CEVABIGoogle'ın söylediğine göre bu sayfaların 404 alması sitenizin arama sonuçlarındaki performansını etkilemiyor. Yine de 404 sayfalar kullanıcı deneyimi açısından zararlı olacağı için düzeltmek daha mantıklıdır. İlgili sayfalarınızı 301 yönlendirmesi yöntemiyle yönlendirdikten sonra Search Console üzerinden hatalar giderildi olarak işaretleyebilirsiniz.

mustafa98 avatar
mustafa98
google gibi getir ile yazdığım makalelerde uygulamaya başladım dün gece hiç bir problem yoktu. Fakat googleye site:siteadı.com yazdığımda hiç bir yeni içerik arama motorunda çıkmadı. Eski olanlar sabitti. Bunun sebebi ne olabilir. (işlemi gece yaptım ve üzerinden 12 saat geçti.)

UZMANIN CEVABIGoogle, “Google Gibi Getir” ile getirdiğiniz sayfaları daima dizinine eklemeyeceğini belirtir. Bazen bu durumu biz de yaşıyoruz, birkaç gün içinde sorun çözülmüş oluyor. Google her Google Gibi Getir ile çağırılan içeriğe böyle davranmıyor fakat arada bunu yapabiliyor. Hangi kriterlere göre böyle bir tepki verdiği ise tamamen belirsiz. Bir çok uzmana göre Google’ın arka planında yapılan güncellemeler bu konuda etkili oluyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.