reklam
reklam

Açık Kaynak Kodlu Ne Demek? Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ve Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi

Açık Kaynak Kodlu Ne Demek? Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ve Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi

Bir yazılımın “Açık Kaynak Kodlu” ibaresiyle sunulması demek o yazılımın hem ücretsiz hem de özgür bir yazılım olması anlamına gelir. Açık kaynak kodlu yazılımlarda yazılımın içerisinde yer almakta olan kodlar görüntülenebilir ve bu kodlar yazılımcılar veya kullanıcılar tarafından değiştirilip, geliştirilebilir. Açık kaynak kodlu olan yazılımlarda belli başlı lisans işlemlerine tabii tutulabilmektedir.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar

Açık kaynak kodlu yazılımlar genellikle bir şirket tarafından değil, vakıf veya geliştiriciler tarafından meydana getirilen yazılımlardır. Bu yazılımlar bilgisayar kullanıcılarının faydası düşünülerek hazırlanmış ve geliştirilmiştir. Yayın sürecinden sonra da kaynak kodları açık halde bırakılmış ve geliştirilmesi veya değiştirilmesi konusunda insanlar teşvik edilmektedir. Açık kaynak koldu yazılımlar para yani lisans karşılığında satılan yazılımlara karşılık olarak üretilmiş ve “özgür yazılım hareketi”nin meydana çıkmasına neden olmuştur. Ücretli yazılımların tamamının kaynak kodları kapalıdır ve bu yazılımlar üzerinde değişiklikleri sadece yazılım firmasının bizzat kendisi meydana getirebilmektedir.

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi

Kişisel bilgisayar kullanımının popüler bir hal almaya başladığı zaman dilimi içerisinde işletim sistemi olarak en çok kullanılan sistemler Windows ve Apple'ın ürettiği Mac OS işletim sistemleriydi. Bu işletim sistemleri kullanıcılara belli bir lisans karşılığı satılıyor ve kaynak kodları gizli olarak ulaşıyordu. Daha sonradan bunun kişisel kullanıma engel olduğu düşünüldü ve “özgür yazılım” hareketi başladı. Bu hareket sonucunda ortaya Linux tabanlı işletim sistemleri çıktı. Hala günümüzde azımsanamayacak bir aktif kitle tarafından kullanılan Linux tabanlı işletim sistemleri açık kaynak kodludur ve kullanıcılarının geliştirmesine açık olarak yayın yapmaktadır. Açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olduğu için de Linux dağıtımlarının tamamı ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al