reklam
reklam

Arch Linux Nedir? Arch Linux Kurulumu ve Arch Linux İndir

Arch Linux, ilk defa 2002 yılında i686 ve x-86-64 mimarileri için geliştirilmiş işletim sistemi dağıtımıdır. Arch Linux tamamen sadelik, basitlik, güvenli olma ve etkililik temelleri üzerine yapılandırılmıştır. Diğer Linux dağıtımlarından farklı olarak Arch Linux Rolling Release olarak yayınlanmakta ve böylece sistemin sürekli güncel kalması sağlanmaktadır.

Arch Linux Varyantlı İşletim Sistemleri

Arch Linux, Linux kernel’in yanı sıra farklı kernel’ler kullanarak da farklı platformlar üzerinde yer almakta olan bir işletim sistemdir. Aşağıdaki işletim sistemlerinin hepsi Arch ailesinin olmasına karşın hepsi Arch Linux değildir;

  • ArchBSD;  Linux Kernel yerine FreeBSD kernel kullanan dağıtım.
  • ArchHurd; Linux Kernel yerine GNU Hurd Kernel kullanan dağıtım.
  • Arch Linux ARM; Aralarında Raspberry Pi’yi de barındıran ARM cihazları üzerinde çalıştırılan dağıtım.
  • ArchBang Linux; Crunchbang’in Openbox tabanlı masaüstü ortamından esinlenerek hazırlanan dağıtım.

Arch Linux Kurulumu

Arch Linux’un hem kurulması hem de kullanılması diğer birçok işletim sistemine göre daha zordur. Bunun nedeni Arch Linux’un Rolling release mantığıyla yayınlanması ve işletim sistemini kurulumunun grafik arayüzlü kurulum yardımcı değil, komutlar yardımıyla yapılıyor olmasıdır. Ayrıca Arch Linux’u kurabilmeniz için en azından Kernel derleyebilecek kadarlık bilgiye sahip olmanız gerekir.

Tüm bu detaylar ve kurlum işleminin uznunluğu / teknik bilgi ihtiyacı nedeniyle bu bölümde Arch Linux’un komutlarla kurulumuna yer vermeyi uygun bulmuyoruz. Eğer Arch Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanmakta kararlıysanız fakat yeterli bilgiye sahip değilseniz zaten kurulum esnasında gerekli derlemeleri yapamayacağınız için başarısız olacaksınız.

Linux kullanmaya Arch Linux gibi gelişmiş ve tamamen manuel işletim sistemlerinden başlamak yerine; Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu vb. dağıtımları deneyebilirsiniz. Bu işletim sistemleri üzerinde yeterli bilgiyi ve deneyimi elde ettiğinize inanıyorsanız doğrudan Manjaro Linux dağıtımını deneyebilirsiniz.

Arch Linux İndir

Arch Linux’un son yayınlanan dağıtımını indirmek için Arch Linux’un hazırlanan kendi organizasyon sitesinin linklerini kullanabiliyorsunuz. Şuan için Arch Linux Torrent dosyası ve Magnet Link yardımıyla indirilebiliyor. Buraya tıklayarak ulaşacağınız resmi Arch Linux indirme sayfasından “BitTorrent Download” başlığının altından Torrent indirmesini başlatabilirsiniz.

Eğer doğrudan link yardımıyla Arch Linux’u indirmek istiyorsanız buraya tıklayın ve ülke ya da indirme seçeneklerinizi belirleyerek doğrudan link listesinden indirme linkini yardımıyla indirin.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al