Giriş Yap / Kayıt Ol

ARM (Acorn RISC Machine), RISC tabanlı olarak geliştirilmiş işlemci mimari yapısıdır. ARM işlemci mimarilerinin 32-bit ve 64-bit olmak üzere iki farklı bit sürümü bulunur. ARM işlemciler diğer x86-64 işlemcilerle karşılaştırdığında daha az enerji tüketir ve daha uygun fiyatlarla üretilir. Tüm bu avantajları nedeniyle ARM mimarisine sahip işlemciler gömülü sistemler, taşınabilir bilgisayarlar, mobil cihazlar ve PDA cihazlarında sıklıkla tercih edilir.

ARM

Yaygın olarak bilinen yanlışın aksine ARM firması işlemcileri kendisi üretmemektedir. ARM yalnızca işlemci mimarilerinin dizayn ve lisanlarının satışı kanadında rol alır. Lisansı ile satın alınan ARM mimarili işlemcileri daha sonradan farklı özellikler ve özelleştirmeler de eklenerek harici firmalar yardımıyla üretilir. Her üreticinin üzerinde özelleştirebilme yapmasına olanak sunuyor olması nedeniyle ARM işlemciler farklı üreticilerin elinde farklı şekillerde geliştirilebilir. Bu da aynı model veya sürüm işlemcilerde bazı farklılıkların meydana gelmesine neden olabilir.

ARM Mimarisi

ARM mimarisi, RICS tabanıyla üretilen işlemci mimarileridir. Bu işlemci mimarisiyle üretilen çiplerin 32 ve 64 bit olmak üzere farklı modelleri bulunmaktadır. ARM işlemcileri özellikle son yıllarda sıklıkla mobil cihazlar içerisinde kullanılmaktadır. 2014 sonrasında üretilen akıllı cihazların %98’i de ARM işlemci mimarisini kullanmaktadır. Mobil cihazların haricinde bu işlemci mimarisi dijital asistanlar, müzik oynatıcıları ve avuç içi oyun sistemlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

ARM işlemciler, bazı harddisk modellerinin içerisinde de kullanılmaktadır. Gelişmiş fonksiyonlara sahip dijital hesap makinelerinin de çoğu yine ARM işlemci mimarisinden faydalanılarak meydana getirilmektedir.

ARM bazlı ilk bilgisayar işlemcisiyse 1987 yılında geliştirilmiştir. 80’lerin sonuna doğru Apple bu işlemci mimarisinin gelişimine katkıda bulunmaya başlamış ve 1992 yılında çalışmaların sonucunda ARM6 adı verilen teknoloji meydana getirilmiştir.

ARM Cortex

ARM mimarisiyle üretilen işlemciler üç farklı sınıflandırma altında toplanır. ARM7, ARM9 ve ARM11 işlemciler klasik ARM işlemcileri olarka yer alırken, gömülü sistemler ve uygulama seviyesinde kullanılan ARM işlemciler Cortex ailesinin birer ürünü olarak kabul edilirler. ARM’in Cortex ailesindeki işlemciler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Cortex-M0
  • Cortex-M1
  • Cortex-M3
  • Cortex-M4
  • Cortex-A5
  • Cortex-A8
  • Cortex-A9
  • Cortex-A15

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.