Giriş Yap / Kayıt Ol

Big Data (Büyük Veri), analiz edilmesi ve verimliliği arttırıması gibi çeşitli amaçlar için toplanan, anlamlı ve işlenebilir veriler bütünüdür. İnterneti kullanmaya başladığımız günden bu yana birer kullanıcı olarak internette veri oluşturuyor ve bu verilerin çeşitli şekillerde kullanılmasını sağlıyoruz. Oysa meydana çıkardığımız bu verilerin büyük bir kısmı anlamlı ve işlenebilir verilerden oluşmuyor. Big Data kavramı bu aşamada devreye girerek verilerin verimli olarak kullanılmasına yardımcı oluyor.

Big Data içerisinde bulunan veriler, şirketlerin veya bir yardım organizasyonunun dahi ilgisini çekebilecek türden verilerden oluşuyor. Sosyal medya paylaşımlarımız, fotoğraflar, sürekli kayıt altında tutulan log kayıtları gibi daha birçok kaynak Big Data’nın oluşturulması aşamasında rol oynuyor. Her şirket veya topluluk kendi Big Data’sını internetin yardımı ve düzenli olarak toplanan verilerle meydana getirebiliyor.

Yani Big Data kavramı tek ve bir olarak algılamamak lazım. Facebook ayrı bir Big Data verisine sahiplik yaparken, Apple ayrı ve Snapchat ayrı Big Data verisine sahiptir. Bu tip veriler bazen kullanılmaya hazır ve düzenlenmiş formda yer alırken bazen de düzenlenmemiş ve dağınık formda bulunabilirler.

Big Data

Big Data Nasıl Kullanılır?

Oldukça basit. Farkında olsak da olmasak da Big Data’ların kullanılmasıyla birlikte dünyamız tekrardan şekillendiriliyor. Big Data’nın kullanımını örneklemek için isteseniz her gün ziyaret ettiğimiz ve servislerini kullandığımız Google’ı örnek alalım…

Google’ın çeşitli servislerini kullanırken, Google’a big data oluşturma şansı da sunuyoruz. Mesela Android cihazımızın sürekli olarak bulunduğu noktalar Google’a birer Big Data olarak yansıyor. Cihazımızla yaptıklarımız, kullanım alışkanlıklarımız, bulunduğumuz konumların verileri hepsi Big Data’yı oluşturmak için anonim birer veri olarak kullanılabiliyor.

Bu verilere bakan bir işletme, Android cihaz kullanıcılarının günün belli saatlerini nerede ve ne kadar geçirdiğini kolayca saptayabilir. Ya da Google arama motoru üzerinden gerçekleştirmiş olduğumuz aramalardan yola çıkarak bir ülkenin internet kullanıcılarının en çok hangi tip internet sitelerine ilgi duyduğunu saptayabilir.

Bu iki örnek sadece yola çıkabilmemiz için küçük bir başlangıç çizgisinden ibaret. Örnekleri daha da daralttığımızda Google’ın elde ettiği Big Data verilerinin hangi istatistik verilerini ortaya çıkardığını görebilmek son derece hayret verici olabilir. 

Peki, siz bir kafe açarken belli bir muhitte insanların en çok yer aldığı civarda açmayı istemez miydiniz? Elbette istersiniz! Bu sayede daha çok müşteri ve daha çok kazanç elde edebilirsiniz. Bu tür basit cevaplar için artık şirketler ve kurumlar Big Data verilerini kullanıyor.

Big Data Ne İşe Yarar?

Verdiğimiz Big Data örneklerinden de görülebileceği üzere artık şirket ve markaların başarı oranını yükseltmesi, sunduğu ürünü veya hizmeti geliştirmesi ya da verimliliği arttırması için Big Data verilerine ihtiyaç duyuluyor. Kullandığımız birçok sosyal sitesi dahi Big Data’sını pazarlayarak reklamlardan elde ettiği gelirlerden çok daha fazlasını elde edebiliyor.

Teknoloji ve Big Data ortaklığıyla insanların alışkanlıkları hakkında tamamen tutarlı ve kullanılabilir veriler ortaya çıkıyor. Big Data’lar artık seçimler ve referandumlara kadar birçok alanda kullanılıyor ve sektör fark etmesizin faydalanılabiliyor. 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.